Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail binlerce konut yapacak
15 Ekim 2010 / 22:33
İsrail, Doğu Kudüs'te bulunan iki yerleşim biriminde yeni konutlar inşa edilmesi planını onayladı.

HÜRRİYET

 

İsrail Radyosu’nun Cuma günü verdiği bilgiye göre, İskân Bakanlığı ve Toprak Yönetimi 4 bin konutun ihale planlarını açıkladı.

 

İsrail basını inşa edilecek yeni konut sayısının 3 bin 500 ile 4 bin arasında olduğunu belirtirken, Yedioth Ahronot bu konutların 240 tanesinin Yeşil Hat'tın doğusunda kalan Ramot ve Pisgat Ze’ev mahallelerinde, 1,100’den fazlasının Netanya’da, 480 tanesinin Aşdod’da ve 450 tanesinin de Tel Aviv’de yapılacağını ifade etti.

 

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Yeşil Hat’tın ötesindeki konut birimi inşaatlarını onaylarken, İskân Bakanı Ariel Attias, ülkenin merkezindeki inşaatların önüne geçen engellerin kaldırılmasına odaklanan çalışmaların sürdüğünü belirtti.

 

ABD'NİN TEPKİSİ MERAK EDİLİYOR

 

Filistin Yönetimi ve ABD hükümeti, Pisgat Ze’ev mahallesi için geçerli olan konut birimi inşaatlarını geçmişte eleştirmişti.

 

Netanyahu'nun karşı yöndeki açıklamalarına rağmen, inşaatlar üzerine moratoryum uygulanan 10 ay boyunca, İsrailli yetkililer ABD'yi ve Filistinlileri öfkelendirmemek amacıyla benzer ihalelerden kaçınmıştı.

 

Barış görüşmelerinde yerleşimlerle ilgili bir kriz yaşandığı dönemde gelen bu karar, Netanyahu hükümeti içindeki sağcı öğelere Başbakan’ın moratoryumun uzatılması yönündeki baskılara teslim olmayacağını gösterdi.

 

Karara yakın kaynaklar Yedioth Ahronot’a yaptıkları açıklamalarda, “Kudüs’te moratoryum falan yok. Başbakanlık bu tür ihaleleri değerlendiriyor. Böylece zamanlamanın hassas olduğu bir dönemde sürprizlerle karşılaşmak istemiyor” dedi.

 

MART AYINDAN BU YANA İLK ONAY

 

Öte yandan Attias kapalı kapılar ardında Washington’ın bu ihaleyi hoşgörüyle karşılayacağına ve bunu bir krize dönüştürmeyeceğine inandığını belirtti.

 

İsrail, en son ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’in ziyarette bulunduğu Mart ayında konut birimi inşaatı planı onaylamıştı. O dönem konut birimleri inşaatı üzerinde uygulanan yasak devam ediyor olmasına rağmen bin 600 konut içeren plana onay çıkmıştı.

 

İsrailli yetkililer, inşaat planını ABD’li yetkililerle görüştüklerini ve ABD’nin tepkisini azaltmak için inşaat edilecek konut sayısını azalttıklarını belirtti. Filistin Yönetimi ise Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki inşaatlar durdurulmadığı sürece barış görüşmelerinin devam etmeyeceğini belirtmişti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 13 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
10 / 17 °C