Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Vahyin 1400. yılı
15 Ekim 2010 / 11:51
“Vahyin Nüzûlünün 1400. yılında Hz. Muhammed” başlıklı ilmî toplantı bugün başlıyor. İslâmî İlimler Araştırma Vakfı (İSAV), tarafından düzenlenen toplantıya ilim adamları ve bakanlar katılacak.

TIMETÜRK / HABER MERKEZİ

Toplantı 17 Ekim’e kadar Eresin Topkapı Otel’de gerçekleştirilecek. Toplantıya Müslüman ve Batılı çok sayıda ilim adamı katılıyor. Bilim Kurulu’nu Prof. Dr. Ali Özek, Prof. Dr. Ahmet Kavas, Prof. Dr. Mustafa Fayda, Prof. Dr. Salih Tuğ, Prof. Dr. Mahmut Kaya ve Doç. Dr. Adem Apak’ın, Düzenleme Kurulu’nu ise Prof. Dr. Ahmet Kavas, Doç. Dr. Adem Pak, Mustafa Selim Yılmaz, Ahmet Yıldız, İsmail Kurt ve Seyit Ali Tüz’ün oluşturduğu ilmî toplantının açılış oturumu bugün 14.30-15.30 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Başkanlığını Marmara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Fayda’nın yapacağı toplantıda Devlet Bakanı Faruk Çelik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, İslâm Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İSAV Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ali Özek birer konuşma yapacak.

Vahiy öncesi hayat nasıldı?

Fas Kazablanka İkinci Hasan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Muhammed Kharchafi açılış konferansında “Hz. Muhammed’in Ahlâkî Öğretileri, Kur’an-ı Kerim’de ve Sîret-i Nebeviye’deki Değerleri” üzerine konuşacak.

16.00-18.00 arası yapılacak ilk oturumda “Vahiy öncesi Hz. Muhammed (sav)’in Hayatı, Arap Yarımadası ve Dünyanın o Dönemdeki Ahvali” ele alınacak. Başkanlığını Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Görmez’in yapacağı toplantıda Uludağ Üniversitesi’nden Doç. Dr. Adem Apak “Vahiy Öncesi Arap Yarımadası’nda Sosyo-Kültürel ve Dini Ortam”, Prof. Dr. Ali Özek “Hz. Muhammed’in Soyu ve Haşimoğulları”, İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’nden Prof. Dr. Casim Avcı “Peygamberliğinden Önce Hz. Muhammed (sav)” üzerine konuşacak. Harran Üniversitesi’nden Prof. Dr. Adnan Demircan “Hz. Peygamber Hakkında Son 50 Yılda Yazılan Eserler Üzerine Bir Değerlendirme”yle toplantıya katkı sunacak.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C