Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akaydın: Beynimize güveniriz
14 Ekim 2010 / 22:36
CHP’li Mustafa Akaydın, AKP’li Günay’ın ‘Kusturica’nın ayaklarına kapandılar’ sözlerine aynı sertlikle yanıt verdi: Bu lafı edenlerin yakın geçmişte kimlerin ayaklarına nasıl şekilde kapandıkları biliniyor. Bana bu örnekleri saydırmayın şimdi.

VATAN

Altın Portakal Film Festivali’nde yaşanan ‘Kusturica krizi’ eski sosyal demokrat AKP’li Kültür Bakanı Ertuğrul Günay ile CHP’li Belediye Başkanı Akaydın arasında sert polemiğe dönüştü. Festival’in değerlendirme toplantısına da Emir Kusturica tartışması damgasını vurdu.

Toplantıda yönetmen Nur Dolay’ın Emir Kusturica’ya ilişkin açıklamaları ile bir anda ortalık karıştı. Dolay, Kusturica’ya yönelik tepkilerden utanç duyduğunu söylerken salonda bulunan Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen müdahale etti. Şen’in, “Bu platformları siyasi platform haline getiremezsiniz. Yeter artık” sözlerine Başkan Akaydın tepki gösterdi, “Kışkırtmayın, sizi kınıyorum” dedi.

‘Şeyhlerin çocuğu değilim’

Festivali değerlendirme toplantısının büyük bölümünü bu tartışmaya ayıran Akaydın, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın, Kusturica için “Neredeyse ayaklarına kapandılar” sözlerine sert tepki gösterdi: “Ulusalcılık adına hiçbir devlet adamının ayaklarına kapanma lüksüm yoktur. Ama maalesef bu lafı eden adamların da yakın geçmişte kimlerin ayaklarına nasıl şekilde kapandıkları da basının önünde, Türk halkının gözlerinin önündedir. Bana bu örnekleri saydırmayın şimdi. Ben Atatürk çocuğuyum, şeyhlerin çocuğu değil. Bizim kültürümüzde biat etmek yoktur, etek öpmek yoktur. Beynimize güveniriz.”

‘Soykırımcıyı ağırladılar’

Kusturica için “Bütün dünyanın şapka çıkardığı, neredeyse katıldığı ve ödül almadığı hiçbir festival olmayan bir sanatçıdır” diyen Başkan Akaydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ötesi beni ilgilendirmiyor arkadaşlar. Eğer bu konuda Türkiye Cumhuriyeti’nin hatta kültür adamlarının geçmişte ve bugün yaptığı yanlışlara değinmeye kalkarsak kitaplar kataloglar çıkar. Yani Türkiye Cumhuriyeti olarak Afrika’nın adı duyulmadık bir ülkesinin soykırım yapmış bir devlet başkanını getirip ülkede ağırlıyorsunuz ve tüm dünya sizi kınıyor bundan dolayı. Kalkıp Kusturica ile uğraşıyorsunuz. Halbuki Kusturica ilk defa gelmiyor bu ülkeye.”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C