Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanya'da 'İmam' yetiştirme projesi
14 Ekim 2010 / 21:52
Almanya İslam konusunda atağa kalktı. Özellikle yoğun bir müslüman göçmen nüfus barındıran Almanya bugüne kadar sistemin dışında kalan, düzeni içselleştirmeyen Müslümanlara karşı tavrını değiştiriyor.

Bunun için gereken ilk adımlar da devlet üniversitelerinde ilahiyat bölümleri kurularak kontrollü bir şekilde İslam din öğretmeni ve imamlar yetiştirilerek yapılması düşünülüyor. Bunun İslam’a da katkı sağlayacağını iddia eden Almanlar üniversitelerinde okutulacak İslam ilahiyatının seküler olacağını ve bir bilim dalı olarak geliştirilmeye çalışılacağını söylüyorlar.

 

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle konuyla ilgili yaptığı haberde Almanya’daki ilk ilahiyat kürsülerinin Münster, Osnabrück ve Tübingen üniversitelerinde kurulacağını bildirdi. Bu bölümlerde öncelikle İslam din öğretmeni ile imamların yetiştirilmesi hedeflendiği bildirildi.

 

Almanya’daki devlet üniversitelerinde ilk kez kurulacak olan İslam ilahiyat kürsülerine Almanya Eğitim Bakanlığı toplam 16 milyon euro malî destek verecek. İlahiyat bölümlerinde öğretime yaklaşık bir yıl sonra, yani 2011 kış sömestirinde başlanacak.

 

İmam ve İslam din öğretmeni yetiştirilecek

 

Bu üniversitelerde kurulacak ilahiyat kürsülerinde  İslam din öğretmenleri ve imamların yetiştirilmesi ile İslam ilahiyatı alanında araştırmalar yapılması hedefleniyor. Alman hükümeti özellikle imamların Almanya’da yetiştirilmesini istiyor. Almanya Eğitim Bakanı Anette Schavan (CDU), Berlin'de düzenlediği basın toplantısında imamların uyum konusunda Müslüman cemaat ile Alman toplumu arasında bir köprü olduğunu ifade etti. İlahiyatın, açıklamalar yaptığını, insanları aydınlattığını belirten Schavan, bu nedenle ilahiyat kürsüleri kurulmasının uyum açısından da önem taşıdığını belirtti. Schavan, "uyum, kendi dininin yaygın olmadığı bölgelerde, ülkelerde de kendini evinde gibi hissetmektir” dedi.

 

"Avrupa'ya özgü İslamî akademik eğitim"

 

Tübingen Üniversitesi’nin ağırlığı, ilahiyat alanında yapılacak teorik çalışmalar olacak. Osnabrück Üniversitesi öğretim üyelerinin din öğretmeni ve imamların yetiştirilmesinde, Münster Üniversitesi öğretim üyelerinin ise ilahiyat alanında deneyimi bulunuyor. Bu nedenle, bu iki üniversite verilecek eğitimde işbirliği yapacak. Almanya'nın Hıristiyan ilahiyatı alanında köklü ve başarılı bir geleneğe sahip olduğunu söyleyen Eğitim Bakanı Schavan, bu deneyimin "İslam ilahiyatı ve Avrupa'ya özgü İslamî akademik eğitimin geliştirilmesinde katkı sağlayacağını" vurguladı.

 

İslam tartışmalarına katkı

 

Eğitim Bakanı Schavan'a göre, Alman üniversitelerinde ilahiyat bölümlerinin kurulacak olması, İslam konusundaki tartışmalara da katkı sağlayacak. "Din olarak İslam ile siyasal İslamı, yani İslamcılık’ı birbirinden ayırmamız gerekiyor. Bu ayrımın derhal yapılması gerekiyor" diyen Schavan, ama bununla birlikte dinin kendini geliştirebilmesi de gerektiğini söyledi. 'Kur’an-ı Kerim’de siyaset ve din arasında nasıl bir bağlantı var?’ gibi soruların sürekli tekrarlandığını kaydeden Schavan, "bu konudaki tartışmayı Almanya’da yürütebiliriz, zira üniversitelerin bu alanda deneyimi mevcut" dedi.

 

Bu çerçevede, ilahiyat bölümlerinin kurulacağı üniversiteleri seçen kurulda yer alan Prof. Dr. Reinhard Schulze de bu bölümlerde verilecek eğitimin bilimsel temellere dayanacağını vurguladı. Schulze, "Alman üniversitelerinde okutulacak İslam ilahiyatı seküler olacak. İslam ilahiyatının ön koşulu, üniversiteden kopuk bir bilim dalı olarak değil, üniversitenin bünyesinde bir bilim dalı olarak gelişmesi” şeklinde konuştu.

 

Diğer üniversitelerde de kurulacak

 

İlahiyat bölümlerinin kurulması için Hessen Eyaleti'nden Marburg ve Gießen üniversiteleri ile Erlangen üniversitesi de başvuruda bulundu. Ancak seçici kurul, üniversitelerin sunduğu programı yetersiz bularak, başvuruları reddetti. Gelecek Mart ayında ilahiyat fakültelerinin kurulacağı yeni üniversitelerin isimlerinin açıklanması bekleniyor. Alman üniversitelerinde İslam din öğretmeni ve imam yetiştirecek ilahiyat fakültelerinin kurulmasını, geçen şubat ayında Almanya Bilim Konseyi tavsiye etmişti. Köln merkezli Konsey, hükümete yüksek öğrenim konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 11 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
7 / 8 °C
İzmir
6 / 15 °C