Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Berlin’de Filistin görüşmeleri
14 Ekim 2010 / 21:18
Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’la dün akşam bir araya geldi. Filistinlilerin bulunmadığı görüşmeler Almanya-İsrail ve Arap Birliği sekreteri arasında gerçekleşti.

Voanews’un haberine göre Berlin’de Ortadoğu konusunda son iki gün içinde yoğun bir diplomasi trafiği yaşandı. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinde inşaat yasağını kaldırdığı 26 Eylül'den bu yana ilk kez İsrail’den yüksek düzeyde bir politikacının Almanya’ya konuk olduğu bildirildi.

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, İsrailli meslektaşı Avigdor Lieberman’la dün akşam bir araya geldi. Westerwelle, Almanya'nın İsrail ile Filistinliler arasında tıkanan görüşmelerin yeniden başlayabilmesi için arabulucu olarak devreye girebileceğini ve iki devletli bir çözüm yolunda atılacak tüm adımları desteklediğini açıkladı. Yahudi yerleşimlerinde inşaat yasağının kaldırılmasıyla kritik bir sürecin başladığına işaret eden Westerwelle, bölgede gerilimin tırmanmaması gerektiğini, bu yüzden tarafların özenli ve yapıcı olmaya dikkat etmesi gerektiğini de savundu.

Alman Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın ise, Filistinlilerin İsrail'i bir Yahudi devleti olarak tanımaları halinde bir barış anlaşmasına varılabileceğini, ancak bu noktadan çok uzak olunduğunu belirttiğini bildirdi. Başbakan Netanyahu’nun son aylarda Filistinlilere yönelik olumlu sinyaller verdiğini, ancak bunların karşılıksız kaldığını iddia eden Liebermann, Filistin tarafının tekrardan masaya oturması durumunda kendilerinin de derhal müzakereleri sürdürmeye hazır olduğunu söyledi. Lieberman Berlin ziyareti öncesinde İsrail medyasına verdiği mülakatlarda, Mahmud Abbas liderliğindeki Filistin Özerk Yönetimi’nin İsrail ile barış anlaşması imzalamayacağına inandığını dile getirmişti.

Berlin’de konuyla ilgili ikinci buluşma ise bugün Başbakan Angela Merkel ile Arap Birliği Örgütü Genel Sekreteri Emir Musa arasında gerçekleşti. Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşme sonrasında yapılan açıklamada, Başbakan Merkel’in Arap Birliği Örgütü’ne Ortadoğu’daki barış sürecinin devam edebilmesi için girişim başlatması yönünde çağrı yaptığı belirtildi.

Merkel iki devletli çözümün 2011 sonuna kadar gerçekleşebilmesi için müzakerelere devam etmenin dışında alternatif olmadığını, Arap Birliği Genel Sekreteri Emir Musa da Arap ülkeleri olarak Gazze'de ateşkesin sağlanması için tüm imkanları seferber ettiklerini ve bu bağlamda Filistinliler ve İsrail arasında doğrudan görüşmeler yapılması görüşünü savundu. Yapılan açıklamada Merkel ve Musa’nın ABD’nin Orta Doğu barış sürecinin sağlanması yolundaki çabalarını tümüyle destekledikleri de vurgulandı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C