Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Taha Akyol: Sorun ideolojik bağnazlıkta
14 Ekim 2010 / 19:33
Milliyet’ten Taha Akyol yazısının son bölümünde iki önemli vurgu yapıyor. İlkinde baş örttürmek için baskı kurmak diye bir şey olmadığını vurgulayan Akyol’un ikinci vurgusu ise kavramsal boyutta.

Akyol bir kavramın ilk çıktığı ve kullanıldığı bağlam dikkate alınmadan kullanılamayacağını vurguluyor.

 

Kavramsal anlayışta ortaya çıkan bu soruna biz de dikkat çekmek istedik. Çünkü İslami kesimde de henüz kavramların bağlayıcılığı tam olarak anlaşılabilmiş gibi görünmüyor. Batılı kavramlar köksüz, kimseye ait değilmiş gibi müslümanlar tarafından sahiplenilip rahatça kullanılabiliyor. Taha Akyol da benzer bir sıkıntıyı, bağlamından koparılıp kullanılan ‘mahalle baskısı’ kavramı için duyuyor ve bunu ifade ediyor.

 

Mahalle baskısı

 

Taha AKYOL-MİLLİYET

 

Prof. Şerif Mardin “mahalle baskısı” dedi ya, dillere pelesenk oldu. Bir sosyoloğun kavrama verdiği anlam ve bu kavramı kullandığı bağlam dikkate alınmadan, şimdi “mahalle baskısı”nın Anadolu’daki üniversitelerde kızlara baskıyla baş örttüreceği paranoyası dolaşıyor ortalıkta.

 

Halbuki Anadolu’daki üniversitelerde zorla baş kapattırılacağının hiçbir sosyolojik kanıtı yoktur. Laik kesimdeki baskı algılaması üzerine araştırma yapan Prof. Çarkoğlu’na göre:

“Bu konuda yapılmış bir araştırma yok. Bizim araştırmamızda, baskıdan şikâyet edenler başörtülü olanlardı. Başı açık olanlar başlarını örtmeleri için baskı altında kaldıklarını ya hissetmiyorlar veya söylemiyorlar ya da böyle bir baskı yok.”

 

Prof. Çarkoğlu da söyledi, bazı yerlerde küçük ölçekli ve münferit baskı algılamaları veya olayları olabilir. Aileler bunu kızlarından isteyebilir, çevreden ‘örf ve adet’ telkini gelebilir ama bunu genellemek de türban yasağını savunmak için istismar etmek de hem yanlıştır hem etik değildir.

Mantığa da aykırıdır: Bazı aileler ve çevreden bir kesim kızın başını sokakta kapattırmayıp üniversitede mi kapattıracak ki, türbanın üniversitede yasak olmasını savunuyorsunuz?

 

Yoksa sokakta da mı yasaklamalı?!

 

Aslında başı açık ve kapalı kızların birbirleriyle de halkla da sorunu yok. Sorun gencecik kızlarda iç düşman gören ideolojik bağnazlıkta.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 12 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
13 / 18 °C