Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD’den Taliban’a karşı yeni taktik
14 Ekim 2010 / 18:18
Afganistan’da 10 yıldır işgal ve zulmünü sürdüren Amerika bir türlü boyun eğdiremediği Taliban Müslümanlarını masaya çağırıyor. Amerika şimdi, güç kullanarak başedemediği Taliban'ı uzlaşma yolu ile sistem-içine çekmeye çalışıyor.

ABD Taliban ile görüşmelere açıkça boyun eğdi

 

New York Times-HÜRRİYET

 

NATO ve Obama yönetimine bağlı üst düzey yetkililer, Afganistan’da ABD’nin başını çektiği güçlerin Taliban ile Kabil hükümeti arasındaki ön görüşmeleri desteklediklerini belirtti.

 

Yetkililer, Taliban’ın üst düzey liderlerini kapsayacak ön görüşmelerin, militan örgüt ile zayıf Karzai hükümeti arasında bir anlaşmaya varılması konusunda çok ciddi olmadığını belirtti. Ancak Brüksel’de bulunan üst düzey bir NATO yetkilisi ile Obama yönetiminden önde gelen isimler, ABD’nin barışçı bir anlaşma için geçmişe kıyasla daha fazla çaba gösterdiğini ifade etti. Bu gelişme Afganistan’daki asker sayısını artıran ABD’nin Taliban’a karşı yürüttüğü mücadelenin sonuç vermeyeceğine yönelik görüşleri güçlendirdi.

 

NATO yetkilisi, üst düzey Taliban yetkililerinin Karzai hükümeti ile temasa geçtiğini doğruladı ve NATO’nun dokuz yıllık savaşın bitmesi için görüşmeleri kolaylaştırmak adına Taliban liderlerinin Kabil’e seyahat etmelerine izin verdiğini ifade etti.

 

ABD ÇARK ETTİ

 

Taliban liderlerini hükümetine katmak için aylardan beri ikna etmeye çalışan Karzai’nin çabaları, ABD Başkanı Barack Obama’nın geçtiğimiz yıl, 2011 yazı itibarıyla ABD güçlerinin geri çekileceğini belirtmesiyle daha da arttı. ABD’li yetkililer, Karzai’nin girişimlerinin militan örgüte karşı verilen çabalara karşı gösteri niteliği taşıdığını belirtmiş ve Taliban zayıflatılmadıkça bu girişimlerin sonuç vermeyeceğini öne sürmüştü.

 

Bugün ise bazı yetkililer politik bir uzlaşmayı amaçlayan yeni bir yaklaşım benimsediklerini göstermek konusunda oldukça istekli. Obama’nın Afganistan savaş stratejisini gözden geçireceği Aralık ayı öncesinde askeri ve politik ilerleme amaçlayan Afganistan’daki ABD güçlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus, basına Taliban yetkililerinin Afgan hükümetiyle görüşmek istediğini açıkladı.

 

Öte yandan, militanlara çok sayıda sığınak sunan ve ABD ile yakın dönemdeki ilişkileri gittikçe gerginleşen Pakistan, Afganistan’da uzun süreli bir çözümüm Taliban ile bütünleşmeyle olacağına inanıyor ve uzlaşmaya varılabilmesi için ABD’nin görüşmelerde yer almasını istiyor.

 

Washington ise barışçı bir uzlaşma adına daha tedbirli yaklaşımlar sergiliyor. Bir yetkili, Taliban’ın imtiyaz vermeye uzak olduğunu çünkü Afganistan’daki ABD varlığı ortadan kaldırabileceğine yönelik inancının devam ettiğini belirtti. Ayrıca, Karzai’nin NATO ve ABD’li müttefiklerini Taliban ile yapılan görüşmelerde nerede tuttuğu Kabil’de kafaları karıştıran bir konu.

 

OBAMA’NIN PLANI NE OLACAK

 

Obama bu yılın başında Taliban liderlerinin şiddete son verme, silah bırakma ve Afganistan Anayasası’na bağlılık sözü vermeleri halinde militan örgütle görüşmelerin yapılabileceğini belirtmişti. Ağustos ayında ise ABD’li yetkililer Obama’nın bu politikasını gözden geçirdiğini ve ABD’nin görüşmeleri desteklemesi gerektiğine inandığını belirtti.

 

Bugün Brüksel’de yapılan ve ABD Savunma Bakanı Robert Gates ile Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın katıldığı NATO zirvesi öncesinde konuşan Obama yönetiminden bir yetkili, sadece Taliban’a bağlı gruplar yer alacak olsa da ABD’nin görüşmeleri desteklemesi gerektiğini ifade etti.

 

Gelecek ay Lizbon’da düzenlenecek NATO zirvesinde Obama’nın Afganistan’daki kontrolün hükümete kaydığını gösteren geçerli bir plan sunması gerek. Analistler ise rütbesiz Taliban militanlarıyla örgütün üst düzey liderleri arasında politik bağlantı sağlanmazsa çabaların sonuç verme şansının çok az olduğuna inanıyor.

 

Obama’nın ilk Afganistan savaşı stratejinin belirlenmesinde yer alan düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü'nden Bruce Riedel, “İki yıldır yapılacak görüşmeler hakkında görüşmeler yapılıyor ancak ciddi bir gelişme yok” dedi. Riedel, diğer yandan Afganistan’ın güneyinde orta düzey Taliban liderlerini öldürme ve yakalamaya yönelik operasyonların, militan örgütü “yaşam ve servet” arasında seçim yapmaya zorladığını belirtti. Riedel, “Bu daha çok bir zar atmak gibi. Her şeyi ortaya sürmek isteyen insanlar görüyorsunuz” dedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C