Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ahmet Altan’dan yine ‘özel’ bir yazı
14 Ekim 2010 / 17:33
Allah’ı ve yarattıklarını tefekkür etmenin verdiği huzuru sanıyoruz Ahmet Altan da zaman zaman hissediyor ve böyle zamanlarda olağanüstü güzellikte ifadeler dökülüyor kaleminden.

Fakat ne yazık ki bu ifadeleri ‘insanlık’ çerçevesinin dışına taşırmamaya da özen gösteriyor.

Altan’ın sözlerine göre insan için insan tarafından yapılan her iyi şey ibadet kapsamına giriyor.

Oysa ki insanı eşrefi mahlukat olarak en güzel şekilde yaratan Allah, insanın mutluluğu ve huzuru için İslam’ı vahyetmiş ve sadece O’na teslim olunduğu takdirde yaptıklarının ibadet olabileceğini bildirmiştir. Günahların neler olduğunu bildiren Allah, cehennemin de ne için yaratıldığını yine Kendisi bildirmektedir.

Mucize

Ahmet ALTAN-TARAF

Bütün canlılar içlerinde bir program taşıyorlar.

Ve, o programla çoğalıyorlar.

Düşünsenize, bir damla erkek spermi minicik bir dişi yumurtasıyla buluşuyor, bütünleşiyor ve yumurtadaki programla, spermdeki program birlikte çalışmaya başlıyor.

Yeni bir canlı oluşuyor.

Beyni, akciğerleri, kalbi, midesi, pankreası, dalağı, kan damarları, elleri, kolları, ayakları, parmakları şekilleniyor.

Birkaç istisna dışında bütün insanlarda bu organlar hep aynı yerde.

Kılcal damarlar hep aynı yerlerden geçiyor.

Damarlarda dolaşan kanın miktarı, yapısı herkeste aynı.

Ama tanrı, iki damladan bir canlı inşa etme mucizesiyle yetinmiyor.

Hepsinin kılcal damarlarının dağılımı, karaciğerinin işlemesi birbirine benziyor ama hepsinin bir başka “ruhu”, bir başka zihni, bir başka karakteri oluyor.

Bedensel faaliyetleri nerdeyse tıpatıp aynı ama gene de tümüyle birbirinden farklı milyarlarca insan çıkıyor ortaya.

Tanrı, bununla da yetinmiyor.

Bütün bu insanlara birbirinden farklı parmak izleri veriyor.

Altı milyar birbirine benzemeyen parmak izi yapıyor.

Parmağınızın ucuna bakın, o küçücük yerde altı milyar farklı şekil yaratmanın ne demek olduğunu düşünmek bile, bir insanın nasıl mucizevî bir yaratık olduğunu anlamaya yeter.

Bu mucize binlerce yıldanberi tekrarlanıyor.

O kadar çok tekrarlanıyor ki biz bir “mucize” ile karşı karşıya olduğumuzu unutuyoruz.

Mucize, sıradanlaşıyor bizim gözümüzde.

Kıymetini bilmez hale geliyoruz.

Tanrı mucizelerini yaratıyor ve biz büyük bir nankörlükle o mucizeleri yok ediyoruz.

Aslında, gelişmişlik ve ilkellik, tanrının mucizesine gösterilen özende billurlaşıyor.

İnsan denen mucizenin kıymetini bilmek, gelişmişliğin en önemli işareti.

İlkellik ise, o mucizenin değerini anlamamak ve insanlara hor davranmakla gösteriyor kendini.

Bu açıdan baktığımızda, Şili’deki 33 madenciyi yedi yüz metre toprak altından kurtarmak, herhalde insanlık tarihinin en büyük “ibadetlerinden” biri.

Tanrının yarattığına gösterilen bu özen, onun mucizesine gösterilen bu saygı, insan canını kurtarmak için sarf edilen bu emek, sadece bir gelişmişliğin, insan değeri bilmenin değil, o insanları yaratan “kudrete” duyulan saygının da en büyük göstergesi.

Bilmiyorum dindarlar ne düşünür, ne der ama hangi ibadet, hangi ayin, tanrının yüceliğine, yaratıcılığına, kudretine, eserlerine daha fazla saygı gösterebilir, onu daha fazla memnun edebilir?

Bir de tersini düşünün.

İnsan canına değer vermemeyi düşünün.

İnsanlarınızın yeraltında kalmasına, binlerce ton toprağın altında ezilip yok olmasına, o mucizenin parçalanmasına göz yummayı düşünün.

Bundan daha büyük bir günah olabilir mi?

Böyle baktığınızda, Şili’de kutsal bir ibadetle insanlar kurtarılırken, en büyük günahlar bizim topraklarımızda işleniyor.

Ölmemesi mümkünken sadece aldırmazlık yüzünden ölen her insanla birlikte hepimiz büyük bir günaha girmiş, bir mucizeye ihanet etmiş olmuyor muyuz?

Tanrı, kâinatı tasarlayan, onun içindeki mucizeleri şekillendiren büyük ve eşsiz bir sanatçı gibi gözükür bana.

Her gün gidip o “sanatçının” önünde eğilen, onu selamlayan, ona hürmet eden ama onun eserlerine kabaca, barbarca, aldırmazca davranan, onun mucizelerini hiçe sayan insanlar düşünün.

O “sanatçı”, mucizelerine kötü davrananları sever miydi?

Sadece “kendisine” değil “eserlerine” de saygı gösterilmesini beklemez miydi?

Dindarlar cehaletimi bağışlasınlar ama ben, dinin, sadece tanrıya değil, onun eserlerine de saygı gösterilmesi anlamına geldiğine inanıyorum.

Bir insanın canını kaybetmesine göz yummak da değil sadece, o insanın mutluluğuna engel olmak, onun haklı isteklerini yok saymak, onu acılara ve kederlere terk etmek de bana büyük bir günah gibi gözüküyor.

Her insan tanrının bir eseriyse, onun bir mucizesiyse eğer, o esere saygısızlık etmek tanrıya da saygısızlık etmek anlamına gelmez mi?

Şili’de büyük bir ibadetin gerçekleştiğine inanıyorum.

Ne yazık ki kendi ülkemde büyük günahların işlendiğini düşünüyorum.

Ve, Tanrı, cehennemini, kendisinden ziyade eserlerine hürmetsizlik edenler için yapmıştır sanıyorum.

Bu yazıya toplam (3) yorum eklenmiştir.
ali.salcı
20 Ekim 2010 Çarşamba 20:21
bbozac kardeşim
şu nurcu mantığını bırak mustafa kardeşim..Ahmet Altanın bir adım ötesi müslümanlığa açılmıyor..liberalizme açılıyor..bu adamlar islamla topluma hakim olacaklarını çözdüler ama biz maalesef bunu anlayamadık..Allah böylelerine hidayet nasip edebilir mi sonra?hidayet kavramı bu kadar ucuz mu?geleneksel algılarımızı terkedelim işimize bakalım..Ahmet Altan işine çok yi bakıyor zaten..vesselam..
ali.salcı
20 Ekim 2010 Çarşamba 20:15
ahmet abi ne adamsın!
Şu liberal demokratlar toplumu şirk toplumuna dönüştürmek gayesiyle ne hinlikler yapıyorlar..ahmet altan tanrı kavramıyla kendi liberal düzenini yerleştirme derdinde..aynı liberaller AKP yi kullanıp müslümanlar eliyle toplum mühendisliği yapmıyor mu?işin ilginç yanı Ahmet Altan ülkemdeki insanlar derken çaktırmadan kürtler üzerinden de özgürlükler ve temel haklar kapsamında dahada mesafe katetme hevesinde..bu adamların derdi ne Allah ne kürtler..varsada yoksa da şirkin yeni suratı liberalizme makyaj yapmak..
mbozac
14 Ekim 2010 Perşembe 20:19
günah
Yüce Allah bir nefsin ölümünü alemin ölümü,bir canın kurtarılmasını insanlığın kurtarılması olarak nitelemektedir...bunu görüp okumalarını ilerletmeden nötr kalabilmek de tuhaf...bir adım ötesi iyi bir müslümanlığa açılmaktadır Rabbim tam hidayet nesip etsin...ve de yeryüzünde özellikle burada işlenen cürümlerde kimin parmağı var bir bakalım... müslümanların ihmalleri olsa da suçun ekseri iman etmediği gibi düşmanlık edenlerindir...
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C