Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arif Doğan’ın Jitem iddiaları
14 Ekim 2010 / 12:43
Ergenekon davası sanığı emekli Albay Arif Doğan tarafından kurulduğu iddia edilen ve bugüne kadar resmi makamlarca varlığı kabul edilmeyen JİTEM’in Ergenekon bağlantıları mercek altına alındı.

Ayşegül USTA-HÜRRİYET

 

Doğan’dan ele geçirilen 8 çuval belgeye ilişkin incelemelerine devam eden özel yetkili savcılık, Doğan’ı 15 saat süreyle sorguladı. Ergenekon davası sanıklarından emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’ten ele geçtiği öne sürülen “Ergenekon analiz, Yeni Yapılanma Yönetim ve Geliştirme Projesi” başlıklı dökümanda yer alan “Ergenekon’un kendi içinde JİTEM gerçeği ile yaşayarak yeterli deneyimi elde etti” şeklindeki ifadenin sorulması üzerine ise Doğan JİTEM’in geçici emirle denenmek üzere kurulduğunu söyledi. Doğan şunları söyledi:

“Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı’nın istihbarat toplayarak ilgili mercilere bildirmesi sonucu yapılacak operasyonel faaliyetlerdeki gecikme ve bir kısım sıkıntılar nedeniyle Jandarma Genel Komutanlığı’nın emri ile Jandarma Asayiş Bölge Komutanlığı bünyesinde ikinci bir emre kadar JİTEM Jandarma İstihbarat Terörle Mücadele Grup Komutanlığı ismi adı altında deneme amaçlı bir kadro oluşturuldu. Bu yapının oluşturulması emri dönemin Jandarma Genel Komutanı Burhanettin Bigalı tarafından verildi. JİTEM’in görev alanı Jandarma Asayiş Bölge Komutanlığı, yani OHAL Bölge Valiliği sınırları içerisindeydi. Binbaşı Hüseyin Kara tim komutanıydı. Cem Ersever, Aytekin Özen, Ali Yıldız, Abdulkerim Kırca, Yunus Nebioğlu gibi subay sınıfından kişiler vardı. 1990’da bu görevden ayrıldım. Görevi o dönemde Albay rütbesinde olan Veli Küçük’e devrettim.

 

Yeşil’le bağlantısı

 

3 Mart 2004’de üniversite öğrencisi Önder Babat’ı öldürdüğü iddia edilen ve 2006’da boğularak öldürülen Hakan Saraylıoğlu’nun da kendi elemanı olduğunu öne süren Doğan, Yeşil Kod adlı Mahmut Yıldırım’ın Muş Valiliğini silahla taraması olayına ilişkin bir bilgisinin olmadığını belirtti. ‘Yeşil’in mükemmel bir istihbaratçı olduğunu ileri süren Doğan; “İcraatleri hakkında bilgim yoktur. Kendisi Bingöl-Tunceli ve Muş bölgelerinde görev yapmıştır. Jandarma İstihbarat Grup Komutanlığı’na bağlı bir elemandı. En son olarak da 1994’de Niğde İl Jandarma Alay Komutanı olduğum dönemde bana uğradı” dedi. Doğan internete düşen ve “Alevi- Sünni kavgası için Alevilere saldıracak sakallı bir ekip kurdum” beyanlarının yer aldığı ses kaydını ise kabul etmedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C