Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlu-Kouchner dostluğu!
13 Ekim 2010 / 18:32
Ankara’ya ilk kez resmi ziyarette bulunan Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler ve soruları yanıtladılar.

Taraf Gazetesi’nin haberine göre Davutoğlu, Kouchner’in en saygın entelektüellerden biri, uluslararası saygınlığa sahip bir barış aktivisti olduğunu, çok yakın bir dostlukları bulunduğunu, bu nedenle kendisiyle görüşmenin her zaman büyük bir zevk olduğunu söyledi.

Konuk bakan da Davutoğlu’nu çok sevdiğini ve sık sık görüştüklerini söyleyerek, “Biz birbirimizi çok seviyoruz ve çok iyi tanıyoruz. Son bir ay içinde en az dört kez görüştük. Perşembe günü yine buluşacağız” dedi.

Bakan Kouchner, Türkiye’ye açılması kolay olduğunu söylediği üç faslın açılması için yardımcı olmaya hazır olduklarını belirterek, bu fasılların birinin rekabet politikaları olduğunu ve bu yıl sonuna kadar açılabilecek bir fasıl olduğunu, AB Dönem Başkanı Belçika’nın da bunun açılmasına olumlu baktığını bildirdi.

Vicdanım hâlâ ayakta

Bir gazetecinin Cenevre’deki BM İnsan Hakları Komitesi’nde İsrail’in Mavi Marmara olayı ile ilgili tasarıda Fransa’nın çekimser oy kullandığını hatırlatarak, bu konuda bir vicdan muhasebesi yapıp yapmadığını sorması üzerine Kouchner şunları kaydetti:

“Öncelikle size vicdanımla ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim, vicdanım hâlâ ayakta. Bu çok acı verici bir olaydı ve başta Fransa olmak üzere bu olaya kesinlikle karşı çıktık, hiçbir tereddütümüz olmadı. Gerek ben gerekse enformasyon müdürümüz olayı ilk kınayanlardandık. Biz İnsan Hakları Komitesi’nde bütün Avrupa ülkelerinin çekimser oy vermesini kararlaştırdık ve bunu yaptık.”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C