Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fesada uğratan başörtülüler mi?
12 Ekim 2010 / 10:48
Öncelikle aşağıdaki yazı için okuyucularımızdan özür diliyoruz. Başörtüsünü Allah’ın emri olarak kabul etmeyen Hürriyet Gazetesi yazarı Özdemir İnce, ‘Türban fesadı’ başlıklı yazısında ‘türban ve türbancılar’ hakkında ağır eleştiriler getiriyor.

Bu eleştirilere verilecek cevapların işe yaramayacağı yine yazar tarafından ifade edilen “Benim için işin dini yönü demir kapı ile kapanmış ve mühürlenmiştir” cümlesinden de anlaşılıyor. Yine de konunun bilinmesi, İslam’ın bir emri ile nasıl mücadele edildiğinin görülmesi açısından yazıyı buraya alıntılıyoruz. Ayrıca şunu da eklemeyi zaruri görüyoruz: Yeryüzünü fesada uğratanların Allah’ın emrine uyanlar değil, hevalarına uyanlar olduğunu Kur’an bildirmektedir. “Eğer hak, onların hevalarına uyacak olsaydı hiç tartışmasız, gökler, yer ve bunların içinde olan herkes (ve her şey) fesada uğrardı” (23/Mü’minun/71)

 

Türban fesadı


Özdemir İNCE-HÜRRİYET

TÜRBAN bir fesadın (komplo, conspiration) simgesidir. İsteyen ne yaparsa yapsın, CHP ne derse desin, bu saptamamdan bir milim geri adım atmam. İmam hatiplerle birlikte Türkiye’yi bölen paylardan biridir. Üç bilinenli denklemin bir bilineni!

Türbancılar, kendilerine yakıştığı için taktıklarını söyleseler ağzımı açıp konuşmam. Bireysel tercihtir. Siyasal tercihin simgesi olarak sunsalar, o zaman tartışma başka boyut kazanır. Aslına bakarsanız, yakışma gerekçesini ileri sürseler de inandırıcı olmaz. Tek tip başlığın, kefen benzeri tek tip beden sargısının yakışması mı olur? Zevkler elbette tartışılmaz(!).


ENAYİ YERİNE KOYUYORLAR
Ama işe dini inançlarını, Kuran’ı, inanç özgürlüğünü, insan haklarını karıştırıyorlar. Ve AKP iktidarı ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nı arkalarına alıp insanı enayi yerine koyuyorlar. Türbanın Kuran’a dayalı hiçbir dayanağı bulunmadığı tarafımdan onlarca kez kanıtlanmıştır. Önümüzdeki günlerde kanıtlamaya devam edeceğim.


Kuran başlarını örtsünler demiyor; cinsel organlarını (farj, furuj) saklasınlar, göğüslerini (yakalarını, memelerini) örtsünler, diyor. Başlarını, saçlarını örtsünler demiyor. Harama bakacak gözler, boyalı dudaklar, pembeleştirilmiş yanaklar açıkta, ama saçlar kapalı. Saçlar mı cinsel, yüzler mi cinsel? İnsan aklına hakaret edilmesin lütfen.


Kuran’a göre göğüslerini ne ile örtecek dikkatsız mümine (inanan)? Hımar (çoğulu: Humur) ile örtecek. Hımarın İslam’la herhangi bir ilişkisi var mı? Yok! İslam öncesi dönemde Arapların ve Yahudilerin güneşten sakınmak için başlarını örttükleri bir giysi parçası.


Buyursunlar, imamlar, hacılar, hocalar, imam hatipliler, ilahiyatçılar yazdıklarımın tersini kanıtlasınlar. Benim için işin dini yönü demir kapı ile kapanmış ve mühürlenmiştir.


SÜNNİ OLMAYANLARA BASKIDIR
Buyursun siyaset bilimciler, tartışalım: Türban simgesi insan hakları, özgürlükler bağlamında tartışılabilir mi? Tartışılamaz! Bakın neden? Türban, kamusal alanda bir dinsel simge olarak Sünni İslam anlayışının, Müslüman olmayan azınlıklar ve Sünni olmayan Müslümanlar üzerinde bir baskı aracıdır. İnsan haklarına aykırı bir durum. Laik bir toplumda, kamusal alanın din ve inanç özgürlüğü bağlamında nötr olması gerekir. Oysa türban, bu nötr alana yapılan saldırıdır (tecavüz, ihlal, violation). Ve laiklik saldıranı değil saldırılanı korur. Laiklik, zaten bireyi ve toplumları dinlerin saldırısına karşı korumak için ortaya çıkmıştır.


Gelelim modern mahremcilerin abrakadabrasına: Onların sosyolojik saptamalarına göre, mutaassıp, muhafazakâr ailelerin kızları türban sayesinde evden dışarı çıkıp kamusal alanda boy gösterebiliyor ve üniversiteye gidebiliyormuş. Yoksa evden dışarı adım atamazlarmış! Şecaat arz ediyorlar: Hani türban kızların özgür tercihleri idi? Çoğu Cumhuriyet karşıtı ailelerin 18 yaşından büyük vatandaşlara yaptıkları baskının özgürlük ve insan hakları ile neresi örtüşmekte, tepeden tırnağa ihlal değil mi? Anayasa Mahkemesi ve Danıştay, AİHM kararlarına gönderme bile yapmadım.

 

Buyurun sofraya!


Daha iyi anlaşılması için yazıyorum: Türban, kahverengi faşist gömleği gibi, gamalı haç gibi bir simgedir. Daha önce de arz etmiş idim! (Yarın devam edeceğim!)

 

Bu yazıya toplam (3) yorum eklenmiştir.
atıf kutub
14 Ekim 2010 Perşembe 16:44
kitabına uydurmak
insan kitaba uymak yerine kitabına uydurmaya kalktıktan sonra,bırakın başörtüsünü daha neleri silip süpürür.yazarın bunca saçma tezinden sadece ben birine eleştiride bulunacağım.eğer emirde sadece göğüsleri örtün diyorsa ozaman efendimizin hanımları ve diğer mümin hanımlar haşa göğüsleri açıktamı geziyordu.bu ne hadsizlik ve kendini biilmezlik.
ali şalcı
12 Ekim 2010 Salı 18:45
nasıl bir inkılap
Mümin kadının Tevhidi donanımının aksesuarıdır baş örtüsü..yazar Kılıçdaroğluna bir tv programında soru soran zavallı laik demokratik donanımlı olup aksesuar olarak başına geçirdiği türbanıyla “sen Atatürk müsün ayağa kalkacağım(sanki Atatürk olsa Müslüman kadının ayağa kalkması gerekiyormuş gibi)”diyen genç kızla mümin kadın arasındaki ayrımı yapabilecek kapasitede görünmüyor.kişiliği oturmamış(islamdan nasibini alamama hali)hürriyet yazarı kendi beslediği şirk düzeninin salt mümin kadının başörtüsüyle nasıl bir inkılapla sarsılacağının hesabını çok iyi yapmış olmalı.
Ahya Aras
12 Ekim 2010 Salı 17:10
Gerçek fesat
“Kafirleri uyarsan da uyarmasan da, onlar için birdi, iman etmezler.” (Bakara, 6)

“Onlara yeryüzünde fesat çıkarmayın denildiği zaman, ‘biz yalnızca ıslah edicileriz’ derler.” (Bakara, 11)
“Şunu bilin ki onlar fesatçıların ta kendileridir lakin anlamazlar.” (Bakara, 12)
“Andolsun ki biz cinler ve insanlardan birçoğunu cehennem için yaratmışızdır. Onların kalpleri var, onlarla kavramazlar; gözleri var onlarla görmezler; kulakları var, onlarla işitmezler. İşte onlar hayvanlar gibidir; hatta daha da sapıktırlar. İşte asıl gafiller onlardır.” (A’raf, 179)
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C