Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nükleer Silahlar Büyük Tehdit
03 Mayıs 2010 / 18:34
İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, nükleer silahları dünya için en büyük tehdit olarak nitelendirdi.

IRNA

Ahmedinejad, New York'ta yapılacak Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) 'nın gözden geçirilmesi konferansına katılmak üzere ABD'ye hareketinden önce yaptığı açıklamada, nükleer silahların 60 yıldır tüm insanlığı tehdit ettiğini bildirdi.

"Dünya güvenliği için en büyük tehdit nükleer silahlardır" diyen İslami İran cumhurbaşkanı Ahmedinejad, uluslararası ilgili kuruluşların nükleer silahların üretimini, yayılmasını ve geliştirilmesini önleyemediğini ifade etti.

Ahmedinejad, "Atom bombası sahibi ülkeler bu silahları imha etmeliydi ki, tehdit ortadan kalksın, ancak bu henüz gerçekleşmiş değil" diye konuştu.

"Nükleer silahların zorbalık ve yayılmacılığa dönüştüğünü" kaydeden İslami İran cumhurbaşkanı Ahmedinejad, bu silahlara sahip ülkelerin bağımsız diğer ülkeleri barışçıl amaçlı nükleer enerji elde etme hakkından mahrum etmeye çalıştığını söyledi.

Diğer taraftan New York'un John F. Kennedy havalimanında da bir açıklama yapan Ahmedinejad, nükleer silahların yok edilmesine yönelik İran'ın görüş ve önerilerini NPT konferansında dile getireceklerini belirtti.

İran'ın nükleer konuda güven vermesi için neler yaptığına dair bir soruya cevap veren Ahmedinejad, "Bizim böyle bir çabamız olamaz, zira çalışmalarımız tamamen uluslar arası atom enerjisi kurumunun gözetimindedir ve kurum da İran'ın nükleer çalışmalarını barışçı olarak teyit etmiştir" diye cevapladı.

İslami İran cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın heyetinde, üst düzey yardımcısı Semere Haşimi, dışişleri bakanı Mutteki, İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı Ali Ekber Salihi, cumhurbaşkanlığı özel kalem müdürü ve danışmanı Rahim Meşai, cumhurbaşkanı basın danışmanı Ali Ekber Cevanfikr gibi yetkililer yer alıyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C