Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanya’da İslam’ı uyarlama çalışmaları
11 Ekim 2010 / 23:07
Son dönemde Almanya’da İslam’ı bir alt kültür olarak benimseme ve müslümanları sistem içine çekme çalışmaları hız kazandı. Dikkatli olunması gereken süreç Almanya Cumhurbaşkanının ‘İslam da Almanya’ya aittir’ sözü ile başladı.

Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle’nin haberine göre Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un sözleri olumlu ve olumsuz eleştiriler aldı. Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller Partisi ise daha öncede dile getirilen bir öneriyi bu vesileyle tekrar gündeme taşıdı ve İslam dininin Almanya’da resmî olarak tanınmasını ve Müslüman cemaatlerinin Hristiyan ve Yahudi cemaatleriyle yasal düzlemde eşit hale getirilmesini talep ettiler.

Tabi söylenenlerden neyin amaçlandığı da ortaya çıkıyor: ‘Diyalog’ kapılarının açılması, radikal İslam’ın önüne geçilmesi, Müslümanlara batılı değerlerin empoze edilmesi, müslümanların sistemle uyumlu hale getirilmesi. Sonuçta İslam, Almanya için etkisiz bir elemana, bir alt-kültüre dönüştürülerek Almanya’nın bir kültür zenginliği, Alman demokrasisinin zaferi olarak anlatılacak.

Deutsche Welle’nin haberinde şu ayrıntılara yer veriliyor:

"Önyargıları azaltır"

Yeşiller Partisi Göç ve Uyum Politikaları Sözcüsü Memet Kılıç, DW Türkçe Servisi'ne yaptığı açıklamada, son dönemde Almanya’daki uyum tartışmalarının Müslümanlara ve yabancılara karşı neredeyse düşmanlığa dönüştüğünü belirtti. 

Kılıç, Almanya’da İslam dininin yeterince tanınmadığını ve Müslümanlara karşı önyargılı olunduğunu söyledi. Kılıç, Müslümanların, dinî bir cemaat olarak resmî düzeyde tanınmasının, Almanya’da yaşan 4 milyona yakın Müslüman’a bu ülkeye ait oldukları ve istendikleri duygusunu verileceğini belirtti. Kılıç böyle bir düzenlemenin önyargıları da azaltacağına dikkat çekerek şunları söyledi:

''Çünkü bunu böyle yapabilmek için, yani kamu hukukunun tanıdığı bir cemaat olabilmek için İslam dinî içerisinde organize olmuş, örgütlenmiş cemaatler kendini Almanya’nın anayasasına bağlı hissedecekler, ona uyumlu olduklarını kanıtlayacaklar. Böylece tüm evrensel insan hakları sözleşmelerine uyumlu olduklarını kanıtlayacaklar. Yani bir gizli dinî örgütlenme olmadıklarını kanıtlamış olacaklar.''

''Uyuma katkısı olacak''

Kılıç, Hristiyan ve Yahudi cemaatlerinin sahip oldukları hukukî yapıya Müslüman cemaatlerinin de kavuşmasının, Alman devletine getireceği faydalara da dikkat çekti. Yeşiller Partili politikacı, İslam’ın kamu hukukunda tanınan bir din olmasının hem uyum politikalarına hem de radikal İslam'la mücadeleye çok katkısı olacağını vurguladı:

''İslam toplumu kendi içerisinde güzel gelişmeler gösteriyor. Kadın erkek eşitliğinin önemi fark ediliyor, çocuklarımızın okula gitmeleri, kızlarımızın okumalarının önemi zaten fark ediliyor. Bu kesimlere destek olmak, onları dışlamamak önemli. Bunu yaparsak zaten diğer radikal kesimler küçülürler ve onlara karşı mücadele verecek kesim, Müslümanları da içine alacak şekilde genişler ve büyür. ''

''Dini istismar edenlerin önüne geçilecek''

Kılıç, kamu hukukunda tanınan cemaatlerin, üye yapısının devlet tarafından görülebilir olduğu için radikal İslamcıların kontrolünün de mümkün olduğunu düşünüyor. Ayrıca camilerde toplanan paraların devletin bilgisi dahilinde olacağına da işaret eden Kılıç, böylece Müslümanlar arasında dini istismar ederek camilerde para toplayıp kayıplara karışan kişilerin de önüne geçileceğini belirtti.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) İç Politika Sözcüsü Dieter Wiefelspütz de ''Neue Osnabrücker Zeitung'' adlı gazeteye verdiği demeçte "Devlet, İslam cemaatini resmî olarak tanısa, bu ülkede yaşayan 4 milyon Müslümana önemli bir mesaj vermiş olacaktır'' dedi.

"Diyaloğu artıracak"

Deutsche Welle Türkçe Servisi'ne konuşan Hristiyan Demokrat Birlik Partisi Kuzey Ren Vestfalya Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Arslan da İslam'ın resmî olarak tanınması önerisini destekleyen politikacılardan.

Arslan, ''Bence tanınmalı, eğer bugün Almanya'da 4 milyon Müslüman yaşıyorsa ve burada kalıcı bir topluluk olarak görülüyorsa, İslam dini psikolojik olarak da Hristiyan ve Yahudi dinleriyle aynı düzeyde görülmesi gerekiyor bence'' dedi.

Alman devleti ve Müslümanlar arasında zaman zaman iletişim kopuklukları yaşandığını belirten Arslan, böyle bir yasal düzenlenmenin her iki tarafı birbirine daha çok yaklaştıracağı kanısında. Arslan, kendi partisinde bu konuda değişik görüşler olmasını da şöyle açıkladı: 

"Şimdi parti olarak bir arayış içerisindeyiz, ondan dolayı da bu sürdürülen tartışmaların  çok verimli olduğunu düşünüyorum ve bu şekilde devam etmesi gerektiğini düşünüyorum ama belirli bir süre sonra tabi sonuca ulaşmamız gerek.''

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C