Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mısır’ın hatırına seçimlere giriyoruz
11 Ekim 2010 / 19:20
Mısır’da gelecek ay yapılacak milletvekili seçimlerine Müslüman Kardeşler de katılma kararı aldı.

AFP’nin MENA haber ajansına dayanarak verdiği haberde Müslüman Kardeşler’in 518 sandalyeli olacak mecliste sandalyelerin yüzde 30'unu kazanmayı planladığı bildirildi.

 

Mısır’ın en geniş ve organize grubu olan Müslüman Kardeşler 2005 yılında yasaklı olduğu için adaylarının bağımsız olarak katıldığı seçimlerde Meclis’in yüzde 20’sini alabilmişti.

 

Mısır’da yapılan bütün meclis seçimlerinde Hüsnü Mübarek’in hile yaptığı düşüncesi hakimdi. Bu seçimlerde Mübarek’in oğlunu aday gösterecek olması bu seçimlerde de hile yapılacağı şüphelerini iyice artırmış durumda.

 

Buna rağmen seçimlere katılacak olan Müslüman Kardeşler’in lideri Muhammed Badie yaptığı açıklamada “Biz seçimlerde rejimi maksimum derecede sorumlu davranmaya ve bu seçimlerin üzerine düşecek şüphenin gelecekte tüm seçimleri gölgeleyeceğini fark etmeye çağırıyoruz” dedi.

 

Müslüman Kardeşler’in sözcüsü Essal El Erian ise “Biz Mısır’ın hatırına seçimlere katılıyoruz. Sorun hiçbir şeyi dinlemeyen ve anlamayan Rejim’de” dedi.

 

Baradey’in boykot çağrısı

Demokrasi çağrısı yapan eski Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed El Baradey ise seçimleri boykot çağrısı yaptı. Baradey 2005 yılından bu yana serbest bir seçim için koşullar oluşmadığını savunuyor.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
Hakkari
-2 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C