Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gazze I gemisi Pakistan’a gidiyor
10 Ekim 2010 / 12:03
20 Ekim'de İstanbul'dan demir alacak olan Gazze I, 3.000 ton yardım malzemesini Pakistan'a ulaştıracak. Bölgeye gönderilen kargo uçağı ve yük treninin ardından Gazze I gemisi de Pakistan seferi için hayırseverlerin bağışlarını bekliyor.

İHH Pakistan’ın yaşadığı dram karşısında yapılacak yardımları oraya ulaştırmaya çalışıyor. Yardımlar nakdi de olabilir, giyimlik ya da battaniyelik kumaş, çadır, hazır-kuru gıdalar, süt tozu ve bebek maması, battaniye, temizlik malzemeleri; tıbbi cihaz gibi acil yardım malzemeleri de olabiliyor.

 

Pakistan, tarihinin en büyük afetini yaşıyor

 

Geçtiğimiz temmuz ayında tarihinin en büyük doğal afetini yaşayan Pakistan sular altında. 170 milyonluk ülke nüfusunun 30 milyonu selden etkilendi. Resmî rakamlara göre 1.781 kişinin hayatını kaybettiği 2.966 kişinin yaralandığı selde, yerleşim bölgeleri zarar gördü. Yaklaşık 2 milyon insan evsiz kaldı; gıda stokları, hayvanlar ve ekilebilir tarım arazileri telef oldu; insanlar geçim kaynaklarını kaybetti. Selin ardından bölgede ciddi boyutlarda temiz içme suyu sıkıntısı ve salgın hastalık tehlikesi baş gösterdi.

 

Bölgede hâlen temiz su, barınma ve gıda ihtiyacı had safhada. Selin üzerinden iki ay geçmesine rağmen suların hâlen çekilmediği bölgelerde insani yardım çalışmalarına ihtiyaç duyuluyor.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 11 °C
Hakkari
-4 / 8 °C
İstanbul
7 / 11 °C
İzmir
7 / 15 °C