Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İtalya da Afganistan’dan çıkıyor
10 Ekim 2010 / 10:31
İtalya Afganistan’da 4 askerini daha kaybetti. Son 6 yılda Afganistan’da 34 asker kaybeden ülkede, karşıt sesleri daha fazla susturamayan hükümet kararını verdi. Savunma Bakanı İgnazio La Russa, İtalya’nın 2011 yılında Afganistan’dan çekileceğini açıkladı

MİLLİYET


Afganistan’dan gelen 4 askerin ölüm haberinin ardından açıklamada bulunan Bakan La Russa, muhalefet kanadından gelen “Hemen Afganistan’dan çekilelim” açıklamalarına atıfta bulunarak, “Hemen yarın çekilmek gerektiğini söyleyenler sadece çakallık yapıyor” diyerek, “Afganistan’dan 2011’de tamamen çekilebilmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız” diye konuştu.

İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini ise, “Kasım ayında yapılacak NATO toplantısından itibaren, Afganistan halkının topraklarının yönetimini alması için yapılanları hızlandırmakla yükümlüyüz. İtalyan ordusuna karşı yapılan saldırı, ulusal güvenliğimiz için ödemek zorunda bırakıldığımız insanlık bedeline başka bir örnektir” dedi.

İtalya Savunma Bakanlığı tarafından sabah saatlerinde, Afganistan’da görev İtalyan askerinden dördünün öldüğü, birinin de ağır yaralandığı açıklandı.

Askeri bir araç içinde seyir halinde olan İtalyan askerlerin Afganistan’ın güney batısındaki Farah eyaletinde bulunan Gulistan Vadisi’nde bombalı saldırıya uğradığı öğrenildi. Saldırıda 32 yaşındaki Gianmarco Manca, 23 yaşındaki Marco Pedone, 27 yaşındaki Sebastiano Ville ve 26 yaşındaki Francesco Vannozzi hayatını kaybetti, 28 yaşındaki Luca Connacchia ise ağır yaralı olarak Delaram Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. 2004 yılından itibaren Afganistan’da asker bulunduran İtalya bugüne kadar toplam 34 askerini kaybetti. Hala bölgede 3 bin 400 italyan askeri görev yapıyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C