Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanya'da İslam Tartışması
03 Mayıs 2010 / 16:43
Aygül Özkan’ın Hıristiyan Demokrat Parti’den Aşağı Saksonya Eyalet Sosyal İşler Bakanlığı’na atanması ile başlayan tartışmalar devam ediyor.

Focus dergisine verdiği demeçte, okullarda dini simgelerin olmaması gerektiğini iddia eden Aygül Özkan, hem Hıristiyan simgeleri hem de İslami simgeleri kastetmişti. Konuşmayı takdirle karşılayan Sosyal Demokratlar’a karşılık, mensubu olduğu Hıristiyan Demokrat Parti’den eleştiriler gelmiş ve “nerede olduğunun farkında değil” yorumları yapılmıştı. Tepkiler üzerine Özkan geri çekilmiş ve yanlış anlaşıldığını söylemişti.

 

Bu şekilde başlayan tartışma Aygül Özkan’ın yemin ederken yemin metninde yer alan “Tanrı yardımcım olsun.” ifadesini kullanması ile yeniden alevlendi. Bu sefer tepkiler Alman Kiliselerinden geldi. Hannover Evangelist-Lutherien Kilise Sözcüsü “Biz Hıristiyanlar, Tanrı ile Allah arasında açık bir fark olduğunu kabul ediyoruz” derken, Essen Katolik Kilisesi sözcüsü “Teolojik olarak Hıristiyanlar’ın Tanrı’sı ile Müslümanların Allah’ı eşit görülemez” dedi. DHA’nın haberine göre, Bild Gazetesi, bakanların göreve başlarken ’Tanrı’ kelimesini yemine dahil etmek zorunda olmadığı halde Özkan’ın, ’Tanrı’lı yemin” metnini tercih ettiğini yazdı ve “Özkan hangi Tanrı’yı kast etti” diye sordu. Die Welt gazetesi de Özkan’ın dini sembollere karşı çıkmasına rağmen yemininde ’Tanrı’ ifadesini kullandığına dikkat çekti.

 

“Musevilerin, Hıristiyanların ve Müslümanların” ortak Tanrısına yemin ettiğini açıklayan Aygül Özkan bu tartışmaların dışında kalmak istiyor gibi görünüyor. Şimdilik kapanan ancak ilk fırsatta tekrar başlayacak gibi görünen bu tartışmanın İslam’ın Almanya’da gündeme gelmesi ve dinler arasındaki farklılıkların ortaya dökülmesi açısından önemli olduğu ifade ediliyor. Üstelik tartışmanın Tanrı algısı üzerinden yapılıyor olması diğer bir önemli nokta. İslam, Hıristiyanların, İsa’yı Tanrı’nın oğlu diyerek ona ortak koştuklarını bildirirken, Yaratıcının yarattıklarına benzemeyen eşsiz ve ortaksız bir yaratıcı olduğu vurgusu yapıyor. Tanrı tartışmasının derinleşmesi durumunda peygamber de olsa bir insanın Tanrı konuma yükseltilmesi konusunda Kiliselerin nasıl bir tavır koyacağı ise merak ediliyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 12 °C
Hakkari
-2 / 8 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
9 / 17 °C