Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP’nin Başörtüsü için kırmızı çizgileri
09 Ekim 2010 / 17:34
Başörtüsü tartışmasına şimdi de kamusal alan tartışması eklendi. Erdoğan'ın yasak konusunda kamusal alanda net sınır çizmemesi CHP’yi tedirgin etti. Kılıçdaroğlu kamuda, ilköğretimde ve lisede başörtüsüne karşı olduğunu açıkladı.

İNTERNETHABER

Abant'ta partisiyle birlikte kampa giren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, karda yürüyüş yaptı ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türban konusunda partisinin kırmızı çizgilerini bir kez daha yineledi.

"ERDOĞAN DÜŞÜNCELERİNİ NET SÖYLESİN"

Türban nerede başlamalı nerede bitmeli? Yasağın sınırları konusunda iktidar ile CHP arasında yaşanan anlaşmazlık su yüzüne çıktı. Kılıçdaroğlu, Erdoğan'a "Bu konudaki düşüncelerini daha kamuoyuna açık aktar" çağrısında bulundu. Ardından da Kılıçdaroğlu, hükümeti haklar konusunda çifte standart yapmakla suçladı:

"İktidara yakın olanların yaptıkları bir eylemde hiçbir şey olmaz ama parasız eğitim isteyenler coplanır, ağızları kapatılırsa bu doğru olmaz. Çifte standarda siyasilerin karşı çıkması lazım. Bizim istediğimiz bu. Bunu ister türban bağlamında ister başka bir bağlamda ele alın, özgürlükse özgürlük, haklarsa haklar."

''PAPUA YENİ GİNE'DE DE BÖYLEDİR, ANGOLA'DA DA BÖYLEDİR...''

''Sizin türban kırmızı çizgileriniz sadece üniversiteyle sınırlı değil, kamuda hizmet verenler veya ilk ve orta öğretim düzeyinde de türbana kesinlikle karşısınız diyebilir miyiz'' sözleri üzerine de Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''Öyle şey olmaz zaten. Bir hukuk devletinde zorunlu alanlar bellidir. O zorunlu alanlarda nelerin olduğu bellidir. İlköğretim, ortaöğretimde türban diye bir şey olmaz zaten, orada devletin koyduğu kurallar vardır. O kurallara herkes uymak zorundadır, oralarda zorunlu eğitim var biliyorsunuz. Kamuda da öyle konan kurallar vardır. Bir milletvekili TBMM Genel Kurul Salonuna kravatsız girebiliyor mu? Hayır. Kuralı kim koydu, devlet dediğimiz kurumun kendisi koyuyor bu kuralları. Bu kurallara herkes uyacak. Sadece bizim ülkemizde mi bu böyle; gidin Papua Yeni Gine'de de böyledir, Angola'da da böyledir, İngiltere'de de böyledir. Devlet dediğiniz, bir kurumlar ve kurallar rejimidir, herkes uyacaktır. Buna uyulduğu zaman devlet dediğimiz kurum güçlü olur, saygınlık kazanır.''

"DÜNYANIN HER TARAFINDAN SKANDALDIR"

CHP liderinin gündeminde Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilen Hicabi Dursun'un yaşının tutmadığı iddiasıyla Kamer Genç'in seçimi iptali için yapacağı başvuru vardı:

''Bu bana iletildi ama onun araştırılmasını istedim, gerçekten yaşı tutmayan birisinin 'Anayasa Mahkemesi üyeliğine Sayıştay tarafından, arkasından parlamento tarafından seçilip seçilmediğini araştırın' dedim. Eğer gerçekten böyle bir durum varsa vahim bir şey. Yasaların, Anayasa'nın öngördüğü kurallara aykırı bir kişinin Anayasa Mahkemesine üye olarak parlamento tarafından seçilmesi dünyanın her tarafında skandaldır. Böyle bir şey varsa vahimdir. Arkadaşlar araştırıyor.''

"TARAFLAR DİĞERİNE BASKI KURMASIN"

Türban konusunda parti içinden yapılan eleştiriler de Kılıçdaroğlu'na hatırlatıldı. Endişeleri anladığını söyleyen Kılıçdaroğlu, her iki tarafa uzlaşma ve hoşgörü çağrısı yaptı:

"Oturalım konuşalım bu sorunu çözelim derken, özünde de bu yatıyor. Özgürlük tamam ama özgürlük herkes için olmalı. Özgürlük konusunda, başı açık bir kızla türban örten bir kız arasında bir ayrım yapmamalıyız. Birisinin diğerine baskı kurmaması gerekir. Bunun üzerinde duruldu, bu düşüncelerin hepsini saygıyla karşılayacağız. Bunlar olacak tabii.''

ERDOĞAN DOĞRU YAPTI

Tek tip ve bedelli askerlik konusunun araştırılmasını isteyen Başbakan Erdoğan'ın doğru yaptığını söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Askerlik konusu teknik bir konu. Türkiye'nin ihtiyaçlarına göre askerlik belirleniyor. Bu konuda da Milli Savunma Bakanlığı ve Genel Kurmay Başkanlığı çalışma yapıyor. Politikacıların bu kadar teknik bir konuya şöyle olsun ya da böyle olsun demesi doğru değil. Bana göre sayın Başbakan doğru yapmış. Konunun araştırılmasını istemiş. Araştırma sonunda ülkenin de ihtiyacına uygun model çıkarsa o model parlamentoya gelir, tartışılır, ona göre sonlandırılır."

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C