Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pakistanlı diplomat Amerika’yı yalanladı
09 Ekim 2010 / 13:10
Guardian’a konuşan Pakistanlı diplomat ve Avrupa istihbarat yetkilileri, bu hafta başında ABD’nin Batı Avrupa’da olası El Kaide saldırılarına karşı uyarı yapmasının politik nedenlere dayandığını ancak güvenilir bilgiye bağlı olmadığını belirtti.

HÜRRİYET

 

Pakistan’ın İngiltere yüksek temsilcisi Wajid Şamsul Hasan, İngiltere, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinde terör alarmı verilmesine neden olan uyarının, kısa bir süre önce Pakistan sınırında ABD’nin düzenlediği hava operasyonlarını haklı çıkarmak için yapıldığını ileri sürdü.

 

Hasan, Kasım ayında yapılacak ve Cumhuriyetçi Parti’nin Demokratlar karşısında üstünlük sağlaması beklenen ara seçimler öncesinde, ABD Başkanı Barack Obama’nın terör tehditlerine karşı uyarıda bulunarak politik hamlelerde bulunduğunu belirtti. Hasan ayrıca, ABD toplumu tarafından destek görmeyen Afganistan savaş stratejisi ve ek asker gönderme planının, terör uyarıları sayesinde gerekliymiş gibi gösterilmek istendiğini ifade etti.

 

Avrupa istihbarat yetkilileri de, İngiltere, Fransa ve Almanya’yı hedef alan, iyi hazırlanılmış saldırılar yapılacağı iddialarını göz ardı etti. Yetkililer, bu iddiaların kaynağı olarak ABD’yi ve özellikle Beyaz Saray’ı gösterdi.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C