Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başörtüsü kamuya da girmeli
09 Ekim 2010 / 07:26
Erdoğan: Bu ülke kimin, bu ülkenin kamu binaları kimin? Kamunun değil mi, halkın değil mi? Buralara benim vatandaşım giremeyecek mi?

MİLLİYET

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başörtüsü konusunun inanç meselesi olduğunu belirterek, “İnanç özgürlüğüne, eğitim-öğretim özgürlüğüne artık bu perdeyi koymayalım. Şunu artık ortadan kaldıralım. Bu ülkede bu genç yavrularımız artık bir huzur bulsunlar” dedi.

 

Erdoğan, kamu kurumlarında başörtüsü takılması konusunda, “Batı, batı, batı diyorsunuz işinize geldiği zaman, Amerika diyorsunuz işinize geldiği zaman. Bütün dünyayı masaya yatırın, dünyadaki uygulamaları görün, ondan sonra da ülkemizle ilgili bu adımlar ona göre atalım. Özgürlüklerin çerçevesini ona göre belirleyelim. İsteyene göre özgürlük olmaz” diye konuştu.

 

“Bu ülke kimin, bu ülkenin kamu binaları kimin” diyen Erdoğan, “Kamunun değil mi, halkın değil mi? Buralara rahatlıkla benim vatandaşım giremeyecek mi” ifadesini kullandı.

 

Erdoğan, dün Almanya’ya hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyerek, soruları yanıtladı. Erdoğan, terörle mücadele Kandil’in tasfiyesine ilişkin haberler hatırlatılarak, “Böyle bir tasfiye planı var mı” sorusuna, “Onun cevabını o haberi yapanlara sorarsanız çok isabetli olur. Çünkü biz bu konuyla ilgili herhangi bir adım atarsak bunu bizlerden veya ilgili arkadaşlardan duyarsınız” yanıtını verdi.

 

Erdoğan, CHP’nin türban raporunda yer aldığı belirtilen, “Türban sorunun kamusal alana yansıtılmayacağı ve yasağın devam edeceği, üniversiteler için de Anayasa Mahkemesi ve AİHM’in kararlarının geçerli olması gerektiği” ifadeleri hatırlatılması üzerine şu görüşleri ortaya koydu:

“7 senedir literatüre kamusal alanı soktular. Çankaya’ya 7 sene öncesine kadar rahatlıkla herkes girebiliyordu. Ama 7 sene önce bir kamusal alan literatüre sokuldu ve ondan sonra başörtülüler Çankaya’ya da alınmaz oldu. Aynı şekilde farklı yerlere de sokulmaz hale getirildi. Bu ülke kimin, bu ülkenin kamu binaları kimin? Kamunun değil mi, halkın değil mi? Buralara rahatlıkla benim vatandaşım giremeyecek mi? Bazı yerlerde bakıyorsunuz, anneler babalar, hanımlar testten geçiriliyor. Şöyle olursa olur, böyle olursa olmaz gibi saçma sapan şeyler ortaya konuluyor. Yani bunlar özgürlükçü ülkelerde, demokratik, laik, sosyal hukuk devletinde aslında olacak şeyler değil ama ne yazık ki bu ülkede zorla buna alıştırılmaya çalışılıyor. Ki zorla bir yere gitmek mümkün değil. Bırakalım şu halkımızı özgürlük çerçevesi içerisinde herkes yaşasın.”

 

AB İLE ZORLUKLAR VAR

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün çalışma ziyareti kapsamında Almanya’ya yapacağı gezi öncesi Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecinde bazı sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, “Bunun çözümünde özellikle Almanya’nın, Fransa’yla birlikte aktif rol alması gerektiğini düşünüyoruz. Bunları müzakere edeceğiz” dedi.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C