Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Rasmussen’i Reddedin, Afganistan’dan Çekilin"
08 Ekim 2010 / 22:28
Küresel BAK, hükümetten Türkiye’yi ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Rasmussen’in "savaş" taleplerini reddetmesini ve Afganistan’daki 1.800 Türkiyeli askerin geri çekilmesini istedi.

BİA Haber Merkezi

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK), Türkiye'yi ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'ın taleplerinin reddedilmesini ve NATO'ya bağlı Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'nün (ISAF) Kabil Merkez Bölge Komutanlığı'nda görevli bin 800 Türkiyeli askerin geri çekilmesini istedi.

Küresel BAK adına Nilüfer Uğur Dalay'ın, Rasmussen'in ziyareti nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, "NATO temsilcilerinin her ziyareti, Türkiye'den yeni talepler demektir. Türkiye ABD ve NATO'nun işgal ettiği Afganistan'a 1.800 asker göndermiştir. Çoğu sivil, on binlerce yoksul Afgan'ı öldüren işgale böylece Türkiye de hükümet eliyle ortak edilmiştir" dendi.

Rasmussen'in ziyaretinde Türkiye'den hangi taleplerde bulunduğunun kamuoyuna açıklanmasını isteyen Dalay, şöyle devam etti:

"NATO'nun ve ABD'nin hiçbir isteğinin karşılanmamasını, hükümetin Afganistan'daki askerleri derhal geri çağırarak Afganistan işgalinin daha uzun bir süre ortağı olmaya son vermesini talep ediyoruz."

Dalay önümüzdeki ay Lizbon'da yapılacak NATO zirvesi sırasında Küresel BAK aktivistlerinin, Avrupa'daki savaş karşıtları ile birlikte  "NATO dağıtılsın!" talebinin dile getirileceği eylemlere katılacağını belirtti.

Erdoğan NATO'ya destek sözü verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Rasmussen'i kabulünde, Türkiye'nin bir müttefik olarak NATO'ya her türlü desteği vereceğini söyledi.

Afganistan'daki gelişmeleri çok önemsediklerini belirten Erdoğan, "NATO'da devam eden yeni stratejik çalışlalar ve reformlar konusunu önemsiyoruz" dedi.

Rasmussen ise Türkiye'nin özellikle Afganistan'daki eğitim çalışmalarına büyük yarar sağladığını ve bunun devam etmesi gerektiğini belirtti. (SP)

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C