Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yasak fiilen kaldırılabilir mi?
07 Ekim 2010 / 19:47
Üniversitelerdeki başörtüsü yasağının fiili bir durum olduğunu belirten hukukçular bunun da ancak fiilen kaldırılabileceği görüşünde: Öğrenciler bu yasağı tanımasın

TARAF

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde derse şapkayla giren bir öğrencinin şikâyeti üzerine YÖK’ün İstanbul Üniversitesi’ni uyarması başörtüsü yasağına ilişkin tartışmaları yeniden alevlendirdi. Anayasa Mahkemesi’nin üniversitelerde türbana özgürlük getiren Anayasa değişikliğini iptal etmesinin ardından birçok üniversite fiili bir yasak başlatarak başörtülü öğrencileri kampuslara almamaya başladı. Hukukçular, üniversitelerdeki başörtüsü yasağının fiili bir durum olduğunu belirterek, bunun da fiilen kaldırılabileceğini dile getirdiler.

» Prof. Dr. Yusuf Şevki Hakyemez (Karadeniz Teknik Üniversitesi-Anayasa Hukukçusu): Anayasa Mahkemesi ve Danıştay’ın bu konuda verdiği kararlar hiçbir şekilde başörtüsünü yasak hale getirmiyor. Diyelim kanuna mutlaka ihtiyaç var. YÖK’ün ünlü 17. maddesi ‘yürürlükteki kanunlara aykırı olmamak kaydıyla üniversitelerde kılık kıyafet serbestir’ diyor. Ve kanunların hiçbirisinde başörtüsünü üniversitelerde düzenleyen bir düzenleme yoktur. Anayasa Mahkemesi’nin kararı asla ve asla kanun değildir. Anayasa Mahkemesi yeni bir uygulamayı tesis edecek hüküm veremez. Bir hukukçunun şunu söylemesi lazım: Yasak tamamen fiili bir yasaktır.

» Prof. Dr Mithat Sancar (Ankara Üniversitesi Hukuk Fakülkesi): Başörtüsü yasağı diye açık bir yasak mevzuatta bulunmuyor. Anayasa Mahkemesi kararları bu işi çok karmaşık hale getirmiştir. YÖK’ün son genelgesi de bu sorunu aşmak yönünde atılmış bir adımdır.

»Prof. Dr. Levent Korkut (Atılım Üniversitesi-Anayasa Hukukçusu): Anayasa ve yasalarda başörtüsünü yasaklayan bir hüküm yok. Hatta ‘kılık kıyafet serbesstir’ diye bir hüküm var. Ancak Anayasa Mahkemesi’nin kararı bu serbestliğin sınırlarını çiziyor. YÖK’ün son yazısında başörtüsü ile girin demiyor. Öğrencinin dışarı çıkartılmaması gerekir diyor. Yani filili bir durum yaratıyor.

Çelik: Anayasa değişikliğine gerek yok

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, üniversitelerde başörtüsü yasağını kaldırmak için anayasal bir değişikliğe gerek olmadığını söyledi.

AKP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, “YÖK tarafından İstanbul Üniversitesi’ne gönderilen yazı hatırlatılarak, Hükümetin bu konuda bir adım atıp atmayacağının” sorulması üzerine, “Biz öğretmenlere, öğretim üyelerine zabıta görevi veremeyiz, zaptiyelik yaptıramayız” dedi. Çelik YÖK’ün İstanbul Üniversitesi‘nde yaşanan bir olay üzerine karar aldığını konunun genelleştirelemeyeceğini sözlerine ekledi.

BDP önerge verdi

Bu arada BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, “üniversitelerde süren başörtüsü tartışmalarına son verme” gerekçesiyle kanun teklifi verdi. Teklif, “üniversitelerde kılık kıyafet serbestliğini ve farklı düşüncelere baskı yapılamayacağını” öngörüyor.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise YÖK’ün aldığı kararın öğrencilerin sorununu çözmek için yeterli olmadığını söyledi.

SADIK GÜLEÇ

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C