Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"İslam Almanya’nın parçası olamaz"
06 Ekim 2010 / 16:16
Alman Cumhurbaşkanının İslam’la ilgili sözlerine farklı tepkiler gelmeye devam ediyor, Bavyeralı Hristiyan Demokratlar İslam’ın Almanya’ya ait olmadığını iddia ediyorlar

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Alman Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un, ‘Birlik Günü’nde yaptığı konuşmada İslam’ın Almanya’nın bir parçası olduğu sözüne karşı değişik tepkiler gelmeye devam ediyor. Muhalefet ve ülkede yaşayan Müslümanlar tarafından olumlu karşılanan sözlere Bavyera eyaletindeki Hristiyan Demokratlar karşı çıkarak, İslam’ın Hristiyanlık ve Yahudilik gibi ülkenin bir parçası olamayacağını iddia ettiler.

Berlin Türk Cemaati başkanı Kenan Kolat, Cumhurbaşkanı Wulff’un ‘Ben Müslümanların da cumhurbaşkanıyım’ sözlerini büyük bir memnunlukla karşıladıklarını, Wulff’un ülkeyi birleştirmek istediğini söyledi.

Almanya Müslümanlar Konseyi başkanı Ayman Mazyek, Cumhurbaşkanının sözlerini çok olumlu bulduklarını, ülkede yaşayan Müslümanlara açık, net ve önemli bir işaret verildiğini belirtti. Mazyek, Wulff’un sözlerinin Almanya’da yaşayan Müslümanlar ikinci sınıf vatandaş olmadıklarını gösterdiğini söyledi.

Bavyera’dan itiraz geldi

Bavyera Eyaletinin en güçlü partisi Hristiyan Sosyal Demokrat Parti CSU’dan içişleri siyasetçisi Norbert Geis, İslam’ın Hristiyanlık ve Yahudilik gibi Almanya’nın bir parçası olamayacağını, bunu söylemenin doğru olmadığını iddia etti. Almanya’da yaşayan Müslümanların, yüzyıllardır ülkeye hakim olan Hristiyan ve Yahudi kültürüne göre hareket etmeleri gerektiğini savundu.

Başbakan Angela Merkel de Berlin’de yaptığı konuşmada İslam’ın Almanya’daki din özgürlüğüne göre memnunlukla karşılandığını, ancak ülkenin temel değerlerine uygun bir İslam olması gerektiğini söyledi. Burada yaşayan Müslümanlara çağrıda bulunan başbakan, Müslümanların ülkenin temel değerlerine ve temel hukukuna uygun yaşamaları gerektiğini, bu konuda hiçbir hoşgörünün gösterilmeyeceğini ifade etti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
Hakkari
-2 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C