Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Haksöz Dergisi’nin 235. sayısı çıktı
06 Ekim 2010 / 16:14
Haksöz Dergisi’nin bu sayısı “Statüko Kalesinde Referandum Depremi” manşetiyle çıktı.

Dergide Referandum sonuçlarının çeşitli açılardan değerlendirildiği Gündem yazısında korku siyasetinin çözüldüğüne dikkat çekiliyor. İyimser bir süreçle birlikte hayalciliğe kapılınmaması gerektiğini de ifade eden Haksöz, Kemalist boyunduruktan kurtulmayı mücadele etmeye bağlıyor. Resmi ideoloji ve militarizmin referandum duvarına tosladığını belirten Kenan Alpay da bu noktada sorumluluklara dikkat çekiyor.

Referandum öncesi İslami kesimdeki tartışmaları değerlendiren Hamza Türkmen, tartışmanın taraflarının iddialarını ele aldığı yazısında bilgi ve üslup sorunlarından nasıl bir dile ihtiyaç duyulduğuna ilişkin tespitler yapıyor ve metot algısı ile ilgili yenilenme ihtiyacına dikkat çekiyor. Rıdvan Kaya ise BDP'nin 'boykot' tutumunu ve boykotun sonuçlarını analiz ediyor.

Murat Koç Kürt sorununda İslamcı inisiyatifin kurumsallaşmasında önemli bir adım olarak nitelendirdiği Kürt Çalıştayı’nın arka planını ve yansımalarını değerlendiriyor; çalıştayda oluşturulan Kardeşlik İçin Adalet Platformu'nun hedefleri ve sorumluluklarını yorumluyor. Konuyla ilgili Serdar Bülent Yılmaz ile yapılan röportajda da Yılmaz, ağırlıkla sorunla ilgili İslami dil kullanmanın zorunluluğuna işaret ediyor ve aynı zamanda bölgedeki İslami kuruluşların Kürt sorununa yaklaşımını değerlendiriyor. PKK'nın eylemsizlik kararı, provokatif eylemler ve Hükümet-İmralı yakınlaşması ise dergide Haşim Ay tarafından analiz ediliyor.

Batı'daki İslamofobiayı konu edinen Hasan Soylu bu çerçevede Kur'an yakma çılgınlıklarına yaklaşım biçimini ve tavır geliştirirken önceliğin ne olması gerektiğini tartışıyor. Yılmaz Çakır, referandumda ülkenin kıyı şeridinde çıkan sonuç, Atatürkçü Feyziefe sitesi ve Tophane'de yaşanan içki kavgası meselelerini bir arada ironik bir dille ele alırken Güney Uzun kentsel dönüşüm projeleri ve Tophane olayı ile Mardin'deki defile tartışmaları üzerinden "yozlaş(tır)ma" furyasını ele alıyor. Murat Özer de okullarda "Andımız" ve "Milli Güvenlik Bilgisi" dersinin kaldırılmasını talep eden Özgür-Der'in kullandığı dile ilişkin Yeni Şafak yazarı Kürşat Bumin'in eleştirilerini yorumluyor.

Murat Yürükoğulları'nın çevirdiği yazıda İkbal Sıddıki, Pakistan devletinin kuruluşu ile ilgili değinilerde bulunuyor ve dönemin M. Ali Cinnah, Mevdudi, Ebu'l Kelam Azad gibi öne çıkan isimlerin yaklaşımlarını sorguluyor. Esra Saraç'ın çevirdiği röportajda ise İslami Cihad liderlerinden Ebu Ubeyde Şakir, İslami Cihad'ın misyonu, Hamas'ın hükümet olmasından sonra askerî operasyonlara yaklaşımları, Türkiye-İsrail ilişkileri, İslami devrim ve sosyal adalet gerçeği vb. birçok konu hakkındaki kanaatlerini paylaşıyor.

Bu sayıda Fevzi Zülaloğlu'nun iki Kur'an çalışmasına yer veriliyor. Kur'an'da gençlerle ilgili ayetleri ele alan Zülaloğlu, Hz. Peygamber'in etrafındaki gençlerden de örnek vererek kapitalizmin en çok kuşattığı bugünün gençliğinin karşılaştığı şeytanî tehlikeyi ele alıyor. Diğer yazısında ise Allah'ın isimlerinin hayattaki karşılığı üzerinden Esmaü'l Hüsna ile nasıl dua edilmesi gerektiğini örnekliyor. Cengiz Duman ise Hz. Eyyub kıssasına devam ederek Eyyub (a)'ın karşılaştığı musibetlere sabrını, yemininin kefaretini ve şeytanın vesvesesinden Allah'a sığınmasını anlatıyor.

Edebiyat bölümünde Hatice Kübra Baytap ve Bünyamin Doğruer'in birer şiirinin yer aldığı dergide Sezai Arcıoğlu'nun da bir yıl önce Lice'de katledilen Ceylan Önkol ile ilgili denemesini okuyabilirsiniz.

Bu yazıya toplam (5) yorum eklenmiştir.
Erhan Toprak
15 Ekim 2010 Cuma 16:39
bir değişim var ama...
Haksöz dergisinin çizgisini son dönemlerde ilgiyle izliyorum. Şunu ifade edeyim ki bir Müslüman’ın kendini geliştirmesi, yenilemesi, olgunlaşması bir erdemdir ve olması gerekendir. Yıllardır Müslüman camiaların abileri, onları besleyen örnek şahsiyetler zamanla düşünsel aşınmaya ve siyaseten kaymaya başlarlar kendilerine sorduğunuzda "bu bir gelişimdir değişim değildir”derler. Zaman içinde ne oldukları ortaya çıkar. Haksözün kıymetli yazarları ki yıllardır Müslümanların düşünsel gelişimine mutlak katkı yapmışlardır sanki söylevlerinde farklılaşıyorlar. Özellikle referandum öncesi ve sonrasında ortaya koydukları “evet” çi yaklaşım ve kendileri gibi düşünmeyen çevreleri itham etmek hatta bazı Müslümanlar için “yeni mezhep icad ediyorlar” türü yakışıksız ithamlar bu söylev farklılığına işaret ediyor gibi…
alifurkani
08 Ekim 2010 Cuma 16:38
Gerçekler Gerçekler ve Faşizm
S.Eş bu konuda kendi yazısına yorum yazmak zorunda kalacak kadar Kürtçü ırkçılara tolerans varken, İslami hassasiyetle Irkçılık aleyhinde yorum yazanlar inatla tarafgirce Sansürlenmektedir! Son dönemde Bu derginin internet ortamındaki kısmı kesinlikle kürt faşistlerine meyilli tavırlar sergilemektedir.Kesinlikle saldırgan olmayan, suç içermeyen İSLAMİ DUYARLILIKLA yazdığımız onlarca yorum yayınlanmamıştır!!!Hakkı söylemek islami olmamızın gereğidir.Rahatsız olunsa da bu Hakkı dillendireceğiz.
Ş. Hüseyinoğlu
08 Ekim 2010 Cuma 11:30
İnsaflı olmak lazım
Haksöz'ün özellikle son dönemlerdeki yayın çizgisi itibariyle eleştirilecek yönleri yok değil. Ancak "Kürt faşisti" gibi bir niteleme kesinlikle Haksöz'e haksızlıktır. Haksöz Türk ulusçuluğu kadar Kürt ulusçuluğunu da eleştiren ve İslam kardeşliği fikrini savunan bir dergi.
alifurkani
07 Ekim 2010 Perşembe 16:17
Kürt faşisti dergi
Editörün Notu: Değerli yorumcumuz birinci yorumunuzda da ikinci yorumunuzda da aşırı ifadeler bulunduğu için yayınlayamıyoruz. Söylemek istediklerinizi ölçülü bir şekilde söylediğiniz takdirde yayınlanmamak için bir sebebimiz bulunmuyor. İlginize teşekkür ediyor, yeni yorumlarınızı bekliyoruz.
Mert Yigit
06 Ekim 2010 Çarşamba 23:05
Tarafli durus;
HAKSÖZ dergisinde son zamanlarda hak olmayan bir seyler oluyor anlamak mümkün degil. Kürt sorunu ile ilgili yorum ve makalelere haksözün veb sitesinde yorum gönderiyoruz malesef yayinlamiyorlar. icerik olarak hakaret ve rencide edici olmamasina ramen agbeyler rahatsiz oluyorlar kanimca.
Müslüman müslümanin düsünce ve fikirini saygi duymuyorsa varin siz anlayin. Ondan sonra kalkacaksin yasakci zihniyetlere karsi dayanisma ... yemezler beyler önyargili kimse ve kuruluslar kaybetmeye mahkumdur.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C