Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başını örten sayısı artınca demokrasi yaşayabilir mi?
05 Ekim 2010 / 21:26
Üniversitelerde kılık kıyafet yüzünden sınıftan öğrenciyi çıkarmanın engellenmesi ile birlikte başörtüsü artış hızı endeksleri de ortaya çıkmaya başladı.

Başını örtenlerin artışıyla birlikte demokrasi nasıl yaşatılabilecektir! Tarhan Erdem muhtemel tehlikeleri! sıralıyor.

İkinci konu: Üniversitede mahalle baskısı nasıl önlenecek

Tarhan ERDEM-RADİKAL

Demokrasinin düşünülmediği zamanlarda bile, eşitlik ve güvenliği temsil eden bazı meslek sahiplerinin, inançlarının simgelerini taşımalarından kaçınılmıştır. Hakimlerin peruk takması, polis ve askerin üniforma giymeleri bu nedenledir.

Üniversite öğrencilerinin ileride mesleklerini icrasında “inançlarının gereğini”, sınır ve ölçü tanımadan, uygulamalarının sakıncası ortadadır. Önce bunu konuşmalı ve çözümlemeliyiz.

İkinci konumuz, üniversitede “mahalle baskısının” nasıl önleneceğidir. Yüksek öğretim kurumları yöneticilerinin düşünmeleri gereken budur. Bugün, kadınlarının yüzde yetmişi örtünen bir toplumun kızlarına, okula örtünmeden gelmelerini yasa kurallarını ileri sürerek söylemişiz. Bu serbest bırakıldığında mahalle baskısının sonucu ne olacaktır? Çevre baskısıyla bütün yüksek öğretim gençliğinin başını örtmesi durumunda, demokrasiyi yaşatıp yaşatamayacağımızda tereddütler vardır.

Elimde son sekiz yılda yaptığımız üç araştırma sonucu var. Ülkemizde başını örten insan sayısı artmaktadır. 2003’te başını örten kadınların sayısı 14,6 milyondan, 17,9 milyona çıkmıştır. Bu artış nüfus artış hızından az da olsa fazladır.   

tablo.20101005212931.jpg

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 12 °C
Hakkari
-2 / 8 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
9 / 17 °C