Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bosna'ya ‘ılımlı’ lider
05 Ekim 2010 / 20:54
Bosna savaşında Müslümanların lideri olan Aliya İzzetbegoviç’in “ılımlı” olarak tanınan oğlu Bakir İzzetbegoviç üçlü devlet başkanlığı seçimini kazandı. Hırvatlar ılımlı üye Jelyko Komşiç’i, Sırplar ise ayrılıkçı Neboyşa Radmanoviç’i “az farkla” yeniden s

HÜRRİYET

BOSNA-Hersek, savaştan bu yana altıncı seçime sahne olurken, 3 milyonu aşkın seçmen Devlet Başkanlığı Üçlü Konseyi ile Federasyon, Bosna Sırp Cumhuriyeti ve 10 kantonun hükümetlerinin belirleneceği karmaşık sistem için önceki gün oy kullandı. Bosna’da 1992-1995 yılları arasında 100 bin kişinin ölümüne yol açan savaş sırasında ülkenin lideri olan Aliya İzzetbegoviç’in oğlu Bakir İzzetbegoviç, 15 yıldır Bosna’nın kaderini elinde tutan milliyetçi rakibi Haris Silayciç karşısında sürpriz bir zafer kazandı. Bakir İzzetbegoviç’in ılımlı Demokrat Hareket Partisi oyların yüzde 34,82’sini alırken, halen Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı ve Bosna-Hersek Partisi’nin Genel Başkanı Haris Silayciç, yüzde 24,86 oy aldı. Bu sonuç, AB ve NATO adayı Bosna’da ılımlı liderleri destekleyen Batı’yı memnun ederken, Bakir İzzetbegoviç ilk demecinde “Bosna’yı istikrarlı hale getirip yurttaşlarımız için daha iyi bir gelecek hazırlayacağız” dedi. Hırvatistan’da Sosyal Demokrat Parti’den Devlet Başkanlığı Konseyi üyeliğine bir kez daha aday gösterilen Jelyko Komşiç, federasyon bölgesinde oyların yüzde 60,99’unu aldı. Komşiç, Aliya İzzetbegoviç’ten “Altın Zambak” ödülü almış kimliğiyle de tanınıyor.

Etnik bölünme sürüyor

Batı tarafından Bosna’nın AB üyeliği yolunda bir sınav olarak görülen seçime başkanlığın Sırp üyesinin belirleneceği seçimdeki usülsüzlüklerin gölgesi düştü. Sırp kesiminde oyların yüzde 13.24 gibi büyük bölümünün geçersiz sayılması seçim komisyonu tarafından olası bir yolsuzluğa yoruldu.
Sırplar, Bosna Federasyonu’na karşı bir tutum sergileyen Nebojsa Radmanoviç’i yeniden üçlü başkanlık konseyine seçti. Savaşın üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen, sonuçlar, Sırp Cumhuriyeti ile Müslüman-Hırvat Federasyonu arasındaki bölünmenin devam ettiğini ortaya koydu.

Bilgi notu

Seçimler, Bosna-Hersek Federasyonu, Sırp Cumhuriyeti ve Brçko olmak üzere 3 bölgede yapılıyor. Başkanlık Konseyi için Boşnak, Sırp ve Hırvat olmak üzere 3 adayın seçilmesi gerekiyor. Sırp Cumhuriyeti’ndeki Boşnak ve Hırvatlar, Boşnak ve Hırvat adaya, federasyonda yaşayan Sırplar ise Sırp adaya oy veremiyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C