Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Kur'an-ı Kerim anlayarak okunmalı'
05 Ekim 2010 / 18:35
Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Davut Aydüz, Kur'an-ı Kerim'in mutlaka anlayarak okunması gerektiğini söyledi.

ZAMAN

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde Mühendis ve Teknik Elemanlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından hazırlanan Kur'an sempozyumu büyük ilgi gördü.

Dörtyol Turunçgiller Parkında yapılması planlanan fakat havanın yağmurlu olması dolayısıyla Dörtyol merkez Süleymaniye Camii'nde yapılan programa konuşmacı olarak Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Davut Aydüz katıldı.

Süleymaniye Camii İmam-Hatibi Kazım Vural'ın okuduğu Kur'an-ı Kerim ile başlayan programda konuşan Aydüz, Kur'an-ı Kerim'den istifade edebilmek için mutlaka anlayarak okunması gerektiğini söyledi.

Müslümanların dünyada çok garip kaldığını, bunun sebebinin Kur an-ı yaşamamaktan ve sünnetten uzak kalmaktan kaynaklandığının altını çizen Aydüz, "Kur'an bugün gariptir. Bu asırdaki Müslümanların durumu, kâfirlerin istediği gibi: Kur'an lafız olarak okunsun, evlerde aksesuar olarak bulunsun, ama, şuurlaşma olmasın, sadece mezarlarda ve ölülerin arkasından okunsun, manası anlaşılmasın ve yaşanmasın, şeklinde davranılıyor. Hâlbuki Hazreti Muhammed (sav) Efendimiz ve Kur'an-ı Kerim'in yaşandığı devirlere dikkatle bakıldığında Asr-ı Saadet'in yaşandığını göreceksiniz." dedi.

Kur'an-ı Kerim'i anlayarak okumayla manasının anlaşılabileceğinin altını çizen Aydüz, "Hz. Muhammed (sav)'in hayatını iyi öğrenip, anlamalıyız ve hayatımıza iyi tatbik etmeliyiz." diye konuştu.

Konuşmanın ardından ünlü hafızlar Alper Kanderun, Cihan Kodal, Fatih İmdat ve Mehmet Bilir, Kur'an ziyafeti sundu.

(CİHAN)

Bu yazıya toplam (3) yorum eklenmiştir.
nuri
08 Ekim 2010 Cuma 18:10
anlayan ne yapıyor peki?
herşey çok güzelde bu ülkede okadar insan ve kurum var.Alimi diyaneti cemaati daha neleri,niye susmayı ve susturulmayı tercih ediyorlar?Çünki içimizde ALLAH korkusu ve ahiret inancı oluşmamış....
ali şalcı
05 Ekim 2010 Salı 21:48
hafız mı?
bu tür haberleri bu sitede yayınlarken eleştirel bir üslupla yayınlayalım.haberi aktaran kişi yorumunu katarken yaptığı yorumla vermek istenilen haberdeki mesaj arasında çelişkiye düşmüş.Hafızlar Kur'an okumasını bilmezler ki Kur'an ziyafeti sunsunlar..Kur'an anlaşılarak okunursa insan ondan nasibini alır..ayrıca muhammedin hayatı Kur'an'la okunursa anlaşılıp hayata tatbik edilir..aksi halde O'nun hayatını örnek alıyoruz diye şirkin ahlakını ahlak ediniriz öğrendiğimiz bidat ve hurafelerle..Öyle değil mi?
ASÖZ
05 Ekim 2010 Salı 19:42
EVRENSELLİK
bizler bu kitabı yanlış anlıyor yâda anlamıyoruz. Allah’ın hükümleri bu dünyada tam anlamıyla uygulanmalı, devlet olarak İslam devleti olmalı ,uydurulmuş insan düşünceleri değil,bütün evrene ,bütün zamanlara hükmeden Rahman’ın hükümleri uygulanmalı,Alimler Kur’an’a göre yetiştirilmeli,yönetim şeklimiz İslami olmalı,herkes rabbinden korkarak,bir gün yaptıklarının hesabını vereceği düşüncesiyle hayatına dini hükümleri koyarak hayata hakim kılmalı ve dinin dünya üzerindeki şahitleri olmalıdır.böyle yapanlar Müslüman’dır ve elbette kazananlar onlar olacaktır.o zaman dünyada sorunlar azalacaktır.Anlamadığındilde 100 binkerde okusan ne olacakki ?Allah kitabını insanlar anlamasın diye göndermemiştir.bilakis anlayasınız diye arapça olarak ve anlaşılsın diye göndermiştir.
anlar
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C