Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İmam var, imam var. Kimi aydın, uygar; kimi hala Kur’an satırları arasında!
05 Ekim 2010 / 10:57
Bu sözler Mehmet Ali Birand’a ait. Posta Gazetesi’ndeki yazısında Birand, ilk bölümü imamların vasıflarına ayırmış. Birand’a göre imamların Kur’an satırlarına sıkışıp kalmaması gerekiyor!

İmamdan kanaat önderi yapamazsınız

 

Mehmet Ali BİRAND-POSTA

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu  son derece saygın ve bilgili bir insandır. Onun, Diyanet Başkanlığı gibi, son derece duyarlı bir kurumun başında bulunması da bir şanstır. Bilgi ve yeteneklerini kimsenin tartışmadığı bir bilim adamıdır.

Bardakoğlu’nun geçen haftasonu gazetelere yansıyan bir konuşmasını okudum. Diyanet’in uygulamaya koyacağı yeni bir projeden (Cami dışı Din Hizmetleri) söz etmiş. Gazetelerin, bu konuşmayı kuşa çevirip yayınlamış olacaklarını bildiğimden dolayı, mesafeli davranıyorum. Projeyi daha ayrıntılı dinledikten sonra daha kesin bir fikir sahibi olabiliriz. Ancak, bu kadarıyla dahi, bende kuşku yarattı.

Bardakoğlu'nu, iyi anlayabildiysem, İmamların sadece namaz kıldıran kişi değil, aynı zamanda insanlara akıl veren, yaşamlarında karşılaştıkları güçlükler veya sorunlar karşısında nasıl davranmaları gerektiğini anlatan, fikir veya akıl veren bir rol oynamalarını istiyor. Bir konu veya sorun karşısında zora düşen bir kişi, aile, mahalleli veya köy halkı, İmam efendiye baş vuracak ve akıl alacak. Bunu sağlayabilmek için yeni bir mekanizma oluşturuluyor.

Benim ilk aklıma takılan “Bazı açılardan yararlı görülebilirse de, Kanaat Önderliği gibi son derece iddialı bir işlev, İmamlarımızın kapasitelerinin ötesine geçmiyor mu?” sorusu oldu.

Diyanet’in kadrolarında beş parmak aynı değil. Zaten olamaz da ...

İmam var... İmam var.

Kimi pırıl pırıl, bugünün dünyasını hazmetmiş, aydın, uygar...

Kimi ise, her şeyi Kuran’ın satırları arasında görüyor. Dünya’yı sadece din penceresinden görüyor. Günlük yaşamı, tümüyle İslam’ın emirlerini yorumlayarak yönlendiriyor.

İşte en büyük sakınca da bu...

Toplumu bugün olduğundan daha kurutmak, daha içine kapatmak, daha dünyadan koparmak istiyorsak başka... Ancak düşlerimizdeki Türkiye’yi yaratmak istiyorsak, bu tip Kanaat Önderlerine ihtiyaç duymamalıyız.

Din adamlarımız toplumu yönlendirme açısından çok önemlidir, kabul ediyorum. Ancak onlara, bilgi ve kapasitelerinin ötesinde görev yüklememek gerekir.

Şu toplumu abuk sabuk tiplerden korusunlar, kendilerine hoca diyen ve Kuran’ı yorumlayarak para ve şöhret kazananların etkisinden kurtarsınlar, yeter.

Daha fazlasına hiç gerek yok.

 

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
ŞADİYE TORT
05 Ekim 2010 Salı 19:40
BU TOPLUMLA ZOR
MAHALLELERİMİZ DE,KÖYLERİMİZ DE ZATEN İMAMLARIMIZ ÖNDERLİĞİ YAPIYOR AMA BUNDAN BİRİLERİ RAHATSIZ OLUP HABİRE MÜFTÜLÜĞE ŞİKAYETTE BULUNARAK İMAMI TACİZ VE HUZURSUZ EDİYORLAR...'DOĞRU KONUŞANI 9 KÖYDEN KOVARLAR;ATA SÖZÜ HALA GEÇERLİLİĞİNİ KORUYOR.TOPLUMUN DİN ANLAYIŞI,İMAM ANLAYIŞI DÜZELMEDİĞİ MÜDDET ÇE İMAMLARIMIZ DOĞRU DÜRÜST LİDERLİK VE ÖNDERLİK YAPAMAZLAR.TOPLUM DEĞİŞMELİ DEĞİŞTİRMELİ İYİBİR EĞİTİM VERİLEREK.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 13 °C
Hakkari
-6 / 9 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C