Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Davutoğlu Tabuları Yıktı
02 Mayıs 2010 / 09:14
Göreve geleli bir yıl geçmeden ülkesinin rolünü güçlendiren ve Yunanistan'dan İran'a iyi ilişkiler geliştiren Davutoğlu, 'Türk Kissinger' benzetmesini hak ediyor

Davutoğlu Türkiye'nin Yıllanmış Tabularını Yıktı

 

RADİKAL

KASIM HUSEYİN

 

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu göreve gelmesinin üzerinden bir yıl geçmeden ülkesinin rolünü güçlendirdi ve arabuluculuğunu istenir kıldı. Bölgede önem, tarih ve uygarlık bakımından Türkiye’den geride kalmayacak ülkeler var, ancak bu ülkelerdeki rejimler, siyasi pusulalarını kaybetmeleri sebebiyle halkları üzerinde ağır yük oluşturdu.


Türkiye’nin farklılığı Gazze savaşı sırasında görülmeye başlandı. Bazı Araplar Gazze ablukasının sıkılaştırılmasına katkıda bulunurken, Türkiye Filistinlilerin yanında yer aldı. Başbakan Tayyip Erdoğan bütün dünyanın gözünün önünde İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’i tartakladı ve ondan iki metre uzakta oturan Arap Birliği Genel Sekreteri Emir Musa’yı şaşırtarak katıldıkları forumdan çekildi.


Bazıları Türklerin Arapların kara kaşı kara gözü için değil, eski nüfuz bölgelerini elde etmek için bölgeye dönmeye çalıştığını ifade ediyor. Diyelim ki bu doğru, peki Araplar niçin kendi sorunlarını bırakıyorlar? Niçin kendi geleceklerinin çizimini ABD’ye bırakıyorlar? Niçin topraklarını işgal eden ve halklarından birini süren İsrail’i, kendileriyle asırlarca yaşamış bir komşuya tercih ediyorlar?


Türkiye’nin, eskiden geniş bölgelerde sahip olduğu egemenlik dolayısıyla komşularının çoğuyla çekişme içindeyken, bugün ‘komşularla sıfır sorun’ söylemini yükseltmesi önemli bir ders. Türkiye böylelikle Yunanistan’la işbirliğini güçlendirdi ve Ermenistan’la tarihi bir uzlaşma başlattı. Kabil’i Taliban’la diyaloğa çağırdı; Balkanlar’da Sırplarla Bosnalılar arasında diyalog davetinde bulundu. Suriyelilerle İsraillileri biraraya getirdi. İran’la tarihi anlaşmazlık da Türkiye’yi nükleer sorunda arabulucu rolü oynamayı düşünmekten alıkoymadı.


Türkiye şu ana dek 60’dan fazla ülkeyle serbest ticaret anlaşması imzaladı ve nüfuzunu güçlendirme çabası kapsamında Afrika’da da büyük bir diplomatik savaş başlattı. Acaba Türkiye’nin Körfez’la okyanus arasında Osmanlı günlerinde sahip olduğu varlığı geri aldığı abartılı bir iddia mı? Ankara’daki Amerikan büyükelçisi Davutoğlu’nu ‘Türk Kissinger’i diye tanımlayarak hata mı etti?

(Bahreyn gazetesi Vasat, 28 Nisan 2010)

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C