Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kamu alanına izin yok
05 Ekim 2010 / 10:38
Kılıçdaroğlu dün CNN Türk’te Başbakan’a “Gel türban sorununu çözelim” diye çağrıda bulundu: “Türban bir Anayasa sorunu değil. Ancak kamu alanları farklı”

VATAN

 

CHP lideri Kemal Kılıçtaroğlu dün akşam CNN Türk’te yayınlanan ‘’Ankara Kulisi’’ programına katılarak Fikret Bila ile Murat Yetkin’in sorularını yanıtladı. Çarpıcı açıklamalar yapan Kılıçdaroğlu, “Üniversitelere isteyenler türban ile girecek mi?” sorusuna “Başbakan sömürmezse olay çözülür” diye yanıt verdi.

‘İstismarı bırak, çözelim!’

Kılıçdaroğlu, türbanla ilgili soruları şöyle yanıtladı: “Sayın Başkabakan aslında kadınlarımızı nasıl istismar ettiğini bir daha gösteriyor. Allah aşkına türbandı, baş örtüsüydü, şuydu buydu. Bu sorunlar çözülecek. Başbakan sorunun çözülmesinden yana değil, kavgadan yana. Anlamakta zorlanıyorum. Çünkü kavgadan medet umuyor. Buradan bütün yurttaşlarıma söylüyorum. Kavga edeceksen biz kavgadan kaçacak değiliz. Çıkarsın karşıma adam gibi oturup tartışırız. Neyse konuşuruz. Öyle mahalle kabadayısı gibi yok İranmış şuymuş buymuş. Kadınlarımıza niye hakaret ediyorsun? Kadınlarımızı niye istismar ediyorsun? Yeter artık istismar etme. Bir sorun var, ‘Çözeceğiz’ diyoruz. Oturalım çözelim. Eğer istismarın peşinde koşarsanız birgün maskeniz düşecektir” dedi.

Türban’ın Anayasa sorunu olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Ben kılık kıyafetin Anayasa ile değişeceğini hiçbir yerde söylemedim. Bunu Başbakan’a da söyledim. ‘Kılık kıyafet Anayasa konusu değildir’ dedim. Sayın Başbakan da ‘Oturalım Anayasa’yı değiştirelim’ dedi. Ama ben meydanlarda dokunulmazlıkları da söyledim, YÖK’ün kaldırılmasını da söyledim. Madem ki bu darbe Anayasa’sı diyorsun, madem ki bu Anayasa’da o dönemki askeri yönetimin getirdiği dar kalıplar var, kaldıralım dar kalıpları. Bunu da öyledik. Sayın Başbakan her şeyi acımazsıca istismar ediyor. Biz bu istismarın önüne geçersek, Türkiye gerçek gündemine dönecek. Türkiye’de işsizlik var. Başbakan işsizlikten hiç bahsediyor mu? Türkiye’nin gündemi bu değil mi? Çiftçilerin derdi var. Emekliler aldıkları aylıkla geçinemiyor. Başbakan bunlardan söz etmiyor. Türkiye’nin gündemini alıp başka bir yere getirmek istiyor. Halkın en temiz en sade duygularını sömürmek istiyor. Biz de Türkiye’yi gerçek gündemine getirelim diyoruz. Halk yoksulluk içinde sefalet içinde ciddi sorunlar var. Üniversiteyi bitirenler işsiz kalıyor asıl gündem bu” diye konuştu.

Anayasa sorunu değil

Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti: “bazı Bugün üniversitelere tüban ile giriliyor mu? Giriliyor. Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı var. Neden iptal kararı var çünkü siz Anayasa ile bir düzenleme yapmak istediniz. AYM, o düzenlemeyi Anayasa‘nın değişmez hükümlerine aykırı buldu. Laiklik ilkesine aykırı buldu. Gittiler Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne oda ‘Haklısın’ dedi. Demek ki bu olay Anayasa olayı değil. Farklı birşey bu ve siz dini simgeleri, dini inaçları, insanların inaçlarını siyasete meta yapmayacaksınız. Bu kadar açık. Siyaset farklı bişey, inanç farklı bişey. İnanç ve siyaseti aynı kulvara koymayacaksınız. Herkesin inancı kendine ait. O nedenle yargı da ‘Bunu yapamazsın’ dedi. Doğrudur yapamazsın. Şimdi bunu kaşıyorsunuz. Sürekli kurcalıyorsunuz. Meydanlarda kullanıyorsunuz bu da yanlış.”

Kamu alanına izin yok

CHP’nin kamuda da türbana izin verip vermeyeceği sorusuna da yanıt veren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Kamu alanları farklı. Kamu alanları belli. Orada devletin koyduğu kuralar vardır. O kurallara herkes uyar. Ben Türkiye Büyük Millet Meclisi Salonu’na kravatsız girebiliyor muyum? Giremiyorum. Yargıç kürsüye nasıl çıkacak bellidir, avukat hangi cübbeyi giyecek bellidir, devletteki bir yöneticinin kılık kıyafeti bellidir. Bu kurallar her yerde vardır. Gidin Angola’da da vardır, Papua Yeni Gine’de de vardır, İngiltere’de de vardır. Devletin iki konuda bütün yurttaşlara eşit mesafede olması lazım. Bir inanç, iki etnik kimlik. Bunları esas alarak siz yurttaşa hizmet veremezsiniz. Veya bunları öne çıkararak yurttaşa hizmet veremezsiniz. Bunlar doğru değil. Bugüne kadar hangi CHP’li çıkıp ta ister sokakta ister lokantada ister başka bir yerde başı örtülü diye, yazmalı diye veya feraceli diye kime ne söylendi?”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C