Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İngiltere 'Druid dini'ni kabul etti
04 Ekim 2010 / 11:25
Stonehenge, druidlerin takipçileriyle birlikte ibadet ettikleri mekânların başında geliyor.

TARAF

Britanya’daki Hayır İşleri Komisyonu, druid denen pagan Kelt rahipleri tarafından yürütülen dua ve ibadetlerin dinî bir aktivite olduğunu kabul etti. Druidlerin yönettiği törenlerin dinî statüsünün kabul edilmesi, onlara önemli vergi indirimleri yapılmasını sağlayacak. Komisyona göre, druidlerin inancını bir din olarak teşvik etme çabaları, kamu yararına uygun.

Kelt mitolojisinde ve folklorunda önemli bir yere sahip olan druidlerin manevi uygulamaları, Britanya’da tesbit edilen en eski ibadetlerden biri. Kelt toplumunun içinde önemli bir yere sahip olan druidlere geçmişte Avrupa’nın hemen hemen her noktasında rastlanıyordu.

Doğadaki birçok şey gibi dağların ve nehirlerin de ruhu olduğuna inanan druidler, takipçileriyle birlikte genellikle mevsimlerin değiştiği dönemde ibadet ediyorlar. Britanya’daki Hayır İşleri Komisyonu, dört yıllık bir araştırma sürecinin sonunda druidlerin yüce bir varlık için tutarlı uygulamalar yürüttüğü sonucuna vardı ve druid inancını bir din olarak kabul etti.

Konu hakkında BBC’ye konuşan kıdemli druid Arthur Pendragon, komisyonun beklentilerini karşılamak için çemberin içinden atlamak zorunda kaldıklarını söylüyor.

56 yaşındaki kıdemli druid Arthur Pendragon, “Biz bu adalarda özgün bir din arıyoruz. Bizim inancımız yeni değil, tam tersine en eskilerden biri” dedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 13 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
10 / 17 °C