Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pakistan’da NATO’ya ağır darbe
04 Ekim 2010 / 10:53
Pakistanlı yetkililer, Pazartesi günü Afganistan’daki koalisyon güçlerine yakıt taşıyan 20 tankerin silahlı militanlar tarafından ateşe verildiğini açıkladı.

NY Tımes-HÜRRİYET

 

Böylece Cuma gününden bu yana Pakistan’da NATO konvoylarına yönelik üçüncü saldırı gerçekleşmiş oldu.

 

Saldırının, Pakistanlı yetkililer tarafından geçici olarak kapatılan sınır geçisi yüzünden aktarımı yavaşlayan bir tedarik hattı üzerinde yaşandığı belirtildi. Pakistanlı yetkililerin, sınır geçisini geçici olarak kapatlamalarının sebebi ise geçtiğimiz hafta bir NATO helikopteri tarafındandüzenlenen saldırıda üç sivilin ölmesi olarak belirtildi.

 

Sınır geçişinin geçici olarak kapatılması bölgedeki İslamcı militanlara fayda sağlarken, ABD ile Pakistan arasındaki gerginlik gittikçe artıyor. Pakistan, son yaşanan konvoy saldırısında üç polisin öldüğünü açıkladı. Yakıt ve diğer malzemeler taşıyan konvoy, Torkham sınır geçisine gitmek üzere güvenliği yetersiz olan terminalde beklerken ilk önce ateş altında kaldı ve ardından ateşe verildi.

 

ABD’li yetkililer, Afganistan’a giden başka tedarik yolları bulunsa da, şu an kullanılan yolların daha ucuz ve tedrik aktarımına elverişli olduğunu belirtti. Ancak geçtiğimiz hafta sınır geçişinin kapatılmasından bu yana NATO konvoylarına üç saldırı düzenlendi. Pakistan’ın ABD büyükelçisi Hüseyin Hakkani, sınır geçişinin çok uzun süre kapalı kalacağına inanmadığını belirtti.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
Hakkari
-2 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C