Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hollanda da Burka'ya yasak koyuyor
03 Ekim 2010 / 11:28
Hollanda’da iki merkez sağ partisi Perşembe günü burkanın yasaklanması konusunda anlaşmaya vardı.

Reuters-HÜRRİYET

 

Partilerin bu kararı almasını sağlayan şey ise, kurmak istedikleri azınlık hükümette yer alacak Müslüman karşıtı Özgürlük Partisi’nin desteğini kazanmak istemeleri.

Alınan kararın ardından, Hollanda’nın Fransa’dan sonra burkayı yasaklayan ikinci ülke olması konusunda büyük bir adım atıldı. Üç parti arasında yapılması düşünülen anlaşma kapsamında göçmenlere karşı önlemler sıkılaştırılacak ve Özgürlük Partisi’nin ırkçı lideri Geert Wilders’a sunulan imtiyaz altında polis sayısı artırılacak.

Bunların karşılığında, Wilders’in partisi yeni hükümetin 18 milyon euroluk bütçe kesintisi planını destekleyecek. Hollanda böylece Avrupa Birliği’nin (AB) 2013 için belirlediği ülke açığı limitine erişmeyi amaçlıyor.  Wilders, Batılı olmayanların göçünü yarıya yarıya kesecek anlaşma üzerinde karar alınmasının ardından, “Hollanda’nın İslamlaşmasını istemiyoruz” dedi. 

Hıristiyan Demokrat İttifakı (CDA) lideri Maxime Verhagen’de varılan taslak anlaşmayı destekledi ve “Kabine kadın-erkek, Hıristiyan-Müslüman herkesin özgürlüğünü aynı şartlarda yaşamasını garanti edecektir” dedi. Taslak anlaşmasının hayata geçebilmesi için Pazar günü yapılacak CDA kongresinde onay alması gerekiyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C