Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başörtüsüne yasal engel yok
03 Ekim 2010 / 10:09
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, son günlerin başörtüsü sorunu konusunda yasal bir değişikliğe gerek olmadığını belirterek, sorunun konsensüsle çözülebileceğini söyledi.

ZAMAN

Halen 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nda bulunan ve "Yürürlükteki kanunlara aykırı olmamak kaydı ile yükseköğretim kurumlarında kılık ve kıyafet serbesttir." ifadesinin yer aldığı ek 17. maddeyi hatırlatan Özcan şöyle konuştu: "Ek 17. madde orada duruyor zaten. Herkesin istediği kıyafetle girebileceğini söylüyor. Yasal değişikliğe gerek yok. Kanun maddesi bu. 'Bu haktır' diyeceksin, 'kızım, herkes girebilir' diyeceksin. Neden anayasa ile diyelim? En iyisi bir konsensüs oluşturmak. Ya Meclis'te ya dışarıda nerede olursa olsun..."

TBMM'nin yeni yasama yılı için verilen resepsiyonda gazetecilerin sorularını cevaplandıran YÖK Başkanı Özcan, gündemdeki konularla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. CHP'nin gündeme getirdiği başörtüsü sorunu konusunda yeni bir düzenlemeye sıcak bakmayan YÖK Başkanı, ÖSYM'nin yeniden yapılandırılmasını öngören kanun taslağını tamamladıklarını ve Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderdiklerini açıkladı. ÖSYM'nin çağın şartlarına uygun bir kanuna kavuşacağını anlatan Özcan, en kısa zamanda kanunun Meclis'te kabul edilmesini beklediklerini kaydetti. Özcan, yeni sistemde her türlü kopyayı engelleyeceklerinin altını çizerek, her adaya farklı kitapçık vereceklerini söyledi.

İbrahim Sarıoğlu

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C