Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüsiad: Biz Laik-Demokrasi’ye tarafız
02 Ekim 2010 / 13:21
Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) 2010 yılı ikinci Yüksek İstişare Konseyi (YİK) dün toplandı. Toplantıda TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ve YİK Başkanı Mustafa Koç birer konuşma yaptı.

Konuşmalarda ısrarla Demokrasi üzerinde durulurken, Referandum ve yeni anayasa konularına da değinildi.

 

Laik-demokratik-hukuk devleti vurgusu

 

Ümit Boyner konuşmasında “TÜSİAD olarak ülkemizin gündemiyle ilgilenmeye, sorunların çözümü için fikir üretmeye, laik, demokratik hukuk devleti yapısının sağlamlaşması için çalışmaya devam edeceğiz. Ülkemizde barışın tesisiyle ekonomik refah arasındaki ilişkiyi vurgulamaktan vazgeçmeyeceğiz. Güçler ayrılığı ve dengesini savunup, Parlamento’nun bugünkünden daha etkin hale gelmesi için çalışacağız. Tüm bu konularda tarafız. Taraf olmaya da devam edeceğiz.” diye konuştu.

 

Kürtlerin sisteme dahil olması

 

Referandumda Kürtlerin boykotuna da değinen Boyner, “Boykota rağmen, Kürt kökenli vatandaşlarımızın da şiddetten kurtulmuş bir Türkiye’de, demokratik sistem içinde siyasete katılmak istediklerini, hür ve eşit vatandaşlar olarak yaşama iradesine sahip olduklarını gösterdi.” dedi.

 

Yeni Anayasa vurgusu

 

YİK Başkanı Mustafa Koç ise ekonomi konusunda yaşanan gelişmelere övgüde bulunarak “Ülkemizde yeni ve heyecan verici bir dönemin başındayız. Bulunduğumuz zemin gerek ekonomik gerekse de demokratik atılımlarımız için bir sıçrama tahtası olmaya uygundur” dedi.

 

Referandum ile yeni bir anayasa ihtiyacının ortaya çıktığını söyleyen Koç “Önümüzdeki aylarda sürekli gündemde olacak yeni Anayasa çalışmalarının aceleye getirilmeden, demokratik, serinkanlı ve geniş bazlı müzakerelerle yapılacağını umuyoruz.” dedi.

 

Koç, yeni anayasanın ancak bu şekilde bir "Toplumsal Sözleşme" niteliği taşıyacağını öne sürdü.

 

Sivil Toplum Kuruluşları (STK) demokrasinin sürdürülebilirliğini sağlar

 

Koç, “Demokrasinin sürdürülebilirliğini sağlayan sivil toplum kuruluşlarıdır. Türkiye’de de sivil toplumun, örgütlü toplumun Anayasa yapımına katılmasını sağlamak, bunun kanallarını açık tutmak, demokrasi konusunda bir samimiyet sınavı olduğunu rahatça söyleyebiliriz.” dedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C