Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Anayasa Değişiklik Paketi” 2. Virajda
01 Mayıs 2010 / 04:44
Küfürlü-yumruklu oturumlarla Anayasa değişiklik paketinin birinci tur mesaisini tamamlayan TBMM Genel kurulu ikinci tur oylamalarına yarın başlayacak.

2 Mayıs Pazar günü başlayıp 9 Mayıs’a kadar sürecek ikinci tur oylamalarında görüşmeler yapılmadan gizli oylama usulü ile 27 madde, 3 geçici madde ve paketin tümü oylanacak. Birinci turda her madde için 330 olan oy barajı aşılırken, ikinci turda 330’un altına düşen maddeler paketten düşecek. Paketin tümü için yapılan oylamada 330’un altında oy çıkarsa paketin tamamı düşecek, 330 ila 367 arasında oy çıkarsa referanduma gidilecek, oy oranı 367 ve yukarısına çıkar ise Cumhurbaşkanı tercihine bağlı olarak ya onaylanıp yürürlüğe girecek, ya da referanduma gidecek. Oylamada 367 rakamına ulaşıldığı takdirde Cumhurbaşkanı tarafından paketin onaylanmasına ise kesin gözüyle bakılıyor.

 

Paket ile ilgili eleştiriler de gelmeye devam ediyor. Demokrasi bağlamında yapılan tartışmalarda CHP baştan beri koyduğu tavrı koruyarak Anayasa Mahkemesi’ni işaret etmeye devam etti. Değişikliklerin kabul edilmesi halinde 110 imza ile derhal Anayasa Mahkemesi’ne gideceğini ifade eden Baykal, kararın Yüce Mahkeme’nin olduğunu söyledi.

 

CHP’nin sert tavrına cevap Saadet’ten geldi. Numan Kurtulmuş: "Efendim millet karar verdi ama ben beğenmiyorum bunu. Hatta millet karar vermesin, diyerek sakın ha bu referandum konusunu Anayasa Mahkemesi'ne götürmeyin." çağrısı yaptı.

 

MHP’nin de baştan beri karşı olduğu paketin oylamalarında kritik noktada ise BDP ve bağımsızlar bulunuyor. Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin dışında 335 oy sahibi bulunan AKP, parti içinden verilecek firelere karşı BDP ve bağımsızlardan destek arıyor. BDP, bugüne kadar destek için bir takım taleplerde bulunmuştu, ancak şu anda tavrı net olarak belli değil. Birkaç gün önceki açıklamasında Ahmet Türk; CHP ve MHP ile aynı yerde duruyor görünmekten dolayı rahatsız olduğunu ifade etmişti. Ak Parti’yi destekleyen çevrelerin yoğun baskısına maruz kalan BDP birinci tur oylamalarına verdiği kısmi desteği ikinci turda da devam ettirecek gibi görünüyor.

 

Demokratik alanın dışında kalan kesimlerde sürece destek verilip verilmeyeceği tartışması ise devam ediyor. Bir tarafın öne sürdüğü; değişikliklerin görece özgürlük sağlayacağı ve desteklenmesi gerektiği iddiasına karşılık diğer taraflarca sistemin işleyişine kimsenin müdahil olamadığı, temel referans noktalarının değişmediği, yapılacak değişikliklerin sistemin yeniden yapılanması açısından önem taşıdığı ve desteklenmesinin sisteme dahil olma anlamına geleceği ifade ediliyor.

 

Referanduma gitmesi kesin gözüyle bakılan anayasa değişiklik paketi için önüne sandık konulduğunda halkın ne yönde oy kullanacağı biraz da bu tartışmaların seyrine bağlı görünüyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-8 / 6 °C
İstanbul
11 / 15 °C
İzmir
10 / 17 °C