Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Babür Cami arazisi üçe bölünecek
30 Eylül 2010 / 21:52
Eskiden cami olarak kullanılan ve Hindularla Müslümanlar arasında anlaşmazlığa sebep olan Babür Cami arsası konusunda Hindistan yüksek mahkemesi üçe bölme kararı verdi.

Mahkemenin kararına göre, Ayodha şehrinde bulunan, yaklaşık 1000 metrekare büyüklüğündeki Cami arsası Hindular ve Müslümanlar arasında paylaştırılacak. Müslümanlar arazinin üçte birini, Hindular üçte birini ve yine bir Hindu tarikatı olan Nirmohi Akhara tarikatı da üçte birini alacak.

 

Tarihi 1528 yılına uzanan Babri de denilen Babür camisi Babür Şah tarafından yaptırılmış. 1992 yılında Hinduların üzerinde hak iddia etmesiyle burada büyük bir çatışma yaşanmıştı. Bu çatışmalarda cami yıkılırken, çoğu müslüman 2 ila 3 bin arasında insan ölmüştü.

 

Müslümanlar Babür caminin tekrar yapılmasını isterken Hindular ise Tanrı Rama adına bir tapınak inşa edilmesini istiyorlardı.

 

Mahkemenin kararının ardından çatışma ihtimaline karşı bölgeye 150 bin civarında güvenlik görevlisi sevkedildiği bildirilirken şimdiye kadar bir olay haberi gelmedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C