Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amerika'dan red, Avrupa çekimser
30 Eylül 2010 / 17:36
Amerika’nın İsrail’i korumacı politikaları doğurultusunda Mavi Marmara baskını hakkında Birleşmiş Milletler’in raporunu reddeden tek ülke olması Türkiye’de sıkıntıya sebep oldu.

Mavi Marmara baskınının ardından İsrail’e çok sert tepki gösteren Türkiye’nin tavrı dünya kamuoyunda büyük destek bulurken, devletler bazında ise aynı destek sağlanamadı.

 

Türkiye, Birleşmiş Milletler kanalı ile İsrail’in kanlı baskını kınansın talebi dün yayınlanan rapor ile gerçekleşti. Raporda BM İnsan Hakları Konseyi tarafından Mavi Marmara saldırısı ‘orantısız ve gaddarca’ diye nitelendirilerek oylamaya sunuldu.

 

15 ülkenin çekimser kaldığı oylamada sadece Amerika raporu reddetti.

 

Çekimser oy kullanan ülkeler ise Avrupa Birliği ülkeleri oldu. Bu ülkeler Fransa, İngiltere, İspanya, Belçika, İsviçre, Ukrayna, Norveç, Polonya, Moldova, Macaristan, Slovakya, Japonya, Güney Kore, Kamerun ve Zambia.

 

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu raporun onaylanmasının memnuniyet verdiğini, ret oyu veren Amerika’nın ise hayal kırıklığı yarattığını bildirdi.

 

Etkisiz bir kurum olan Birleşmiş Milletler’in İsrail’i kınayan raporu büyük bir anlam taşımamakla birlikte, bu raporu bile onaylamaktan kaçınan Avrupa ve Amerika’nın tavrı, Türkiye açısından vahim bir sonuç olarak görünüyor.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C