Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İsrail, Yahudilerin Gazze yardımına izin vermedi
29 Eylül 2010 / 17:20
Yahudi aktivistlerin yardım gemisi Gazze'ye 40 km yaklaştı, İsrail donanması gemiyi ele geçirdi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gazze'ye insani yardım götüren İrene adlı tekne Gazze'ye doğru yaklaşırken, İsrail donanması tekneyi ele geçirdi.

On savaş gemisi tarafından kuşatıldığı belirtilen İngiliz bandıralı teknenin zorla Aşdod limanına doğru götürüldüğü bildirildi.

Pazar günü Kıbrıs'ın Magosa limanından Irene adlı tekneyle yola çıkan Yahudi aktivistler, Gazze kıyılarına birkaç saat uzakta olduklarını bildirmişti. İsrail ise tekneye yine uluslararası sularda müdahale etti.

İsrail ordu radyosu, daha önce yaptığı açıklamada, İsrail donanmasının İrene için hazırlık yaptığını duyurmuştu. Bir İsrail askeri yetkilisinin görüşlerini aktaran radyo, İsrail donanmasının, teknenin açık sularda durmasını ve Aşdod limanına gitmesini isteyeceğini belirtti. Teknedeki eylemcilerin bunu reddetmesi halinde teknenin kontrol altına alınarak, Aşdod limanına getirileceğini kaydeden yetkili, yolcuların gözaltına alınacağını bildirdi.

Eylemleriyle sembolik bir mesaj vermeyi hedefleyen Yahudi aktivistler, Gazze'ye başta okul malzemesi, balıkçı ağları ve müzik enstrümanları olmak üzere çeşitli yardım malzemeleri taşıyor.

"DİRENMEYECEĞİZ AMA TESLİM DE OLMAYACAĞIZ"

AFP muhabirinin telefonla ulaştığı teknedeki yolculardan Yonatan Shapira, "Gazze'den 24 mil (40 km) uzaktayız. Bu hızda devam edersek, beş saatten daha az bir sürede orada olacağız. Gazze'de bizi bekleyen insanlar var ve umarım bunu başarırız" şeklinde konuştu.

Teknedeki aktivistler, çatışma istemediklerini de sözlerine eklediler. Eski bir İsrail pilotu olan Shapira, "Fiziki direniş yapmayacağız, ama gemiyi kontrol altına almalarını da kolaylaştırmayacağız" dedi.

Yolculuk, Londra merkezli "Filistinlilere Adalet için Yahudiler" adlı grup tarafından organize edildi.

Irene adlı teknede ise Nazi dönemindeki Yahudi Soykırımı'ndan hayatta kalan 82 yaşındaki Reuven Moşkovitz, kızı 1997 yılında Kudüs'te bir Filistinli intihar bombacısının düzenlediği saldırıda ölen İsrailli Rami Elhanan, bir Alman hemşire, İngiliz ve ABD'li aktivistler, Shapira'nın kardeşi ve İsrail televizyonu Channel 10'dan bir muhabir yer alıyor.

31 Mayıs'ta, Gazze'ye destek amacıyla yola çıkan Mavi Marmara gemisine İsrail ordusunun düzenlediği operasyonda 9 Türk vatandaşı hayatını kaybetmişti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C