Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP’nin başörtüsü formülü!
29 Eylül 2010 / 09:51
Başbakan Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu arasındaki sürpriz görüşmenin ana gündemini oluşturan başörtüsü sorunu" CHP'de sıkıntı yarattı.

BUGÜN

Parti yönetimi, Erdoğan'dan gelen yasa değişikliği ve komisyon önerisine, mesafeli duruyor. Parti yönetimi, konunun, "hukuki değil siyasi sorun olduğu" görüşünden hareket ederek, üniversitelerdeki sorunun uygulamada "esneklikle" kendiliğinden çözüleceği görüşünü savunuyor. CHP yönetiminde, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları dolayısıyla anayasa ve yasa değişikliğinin olamayacağı görüşü de dile getiriliyor. Partide, önemli sayıda yöneticinin de başörtüsü gündemli tartışmalardan rahatsız olduğu belirtiliyor.

 

KOMİSYON OLMAZ

Erdoğan-Kılıçdaroğlu görüşmesinin ardından CHP'de başörtüsü tartışması başladı. Önemli sayıda parti yöneticisinin, kamuoyunda, iki parti arasında uzlaşı görüntüsü oluşmasından rahatsız olduğu ifade ediliyor. Parti yönetimi, Erdoğan'dan gelen yasa değişikliği ve komisyon önerisine mesafeli duruyor. CHP yönetiminde, "başörtüsü başlıklı tek komisyon kurulmasına destek verilemeyeceği" dile getiriliyor.

 

YASA DEĞİŞİKLİĞİ OLMAZ

CHP, konunun, "hukuki değil siyasi sorun olduğu" görüşünden hareket ederek, üniversitelerdeki sorunun uygulamada "esneklikle" kendiliğinden çözüleceği görüşünü savunuyor.

 

CHP yönetiminde, Anayasa Mahkemesi AİHM kararları dolayısıyla anayasa ve yasa değişikliğinin olamayacağı görüşü dile getiriliyor. CHP'de üzerinde çalışılan formül, "tek başına başörtüsü sorunu" olarak değil bir çeşit "üniversite affı'" olarak tanımlanırken, konu, "üniversite eğitimine çeşitli nedenlerle ara vermek durumunda kalan öğrencilere yönelik çözüm" kapsamında değerlendiriliyor.

 

SON SÖZ MYK'NIN

Bilim Yönetim ve Kültür Platformu Başkanı Prof. Dr. Sencer Ayata koordinesinde hazırlanan raporun temeli ise "din ve vicdan özgürlüğü ile eğitim hakkının birlikte değerlendirilmesine" dayanıyor. Raporun, Merkez Yönetim Kurulu'na (MYK) sunulması, MYK içinden oluşturulacak komisyonda nihai şeklinin verilmesi planlanıyor. Bu nedenle raporda son söz sahibi MYK olacak ve kısmi değişiklik olabileceği ifade ediliyor.

 

Haber: Ezelhan ÜSTÜNKAYA

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
nuri
29 Eylül 2010 Çarşamba 13:34
oyuncular
Tam bir futbol, amaç kendilerine taraf bulup reyting hesabını tutturmak.Fazla sürmez 1 yada 2 haftaya bunlar gene kaldıkları yere dönerler.Çünkü adamlara reyting için malzeme lazım.Seçimler sadece şimdi mi?
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
Hakkari
-2 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C