Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan’dan Medyaya Fırça
26 Nisan 2010 / 22:40
Medyanın bir çok olayda takındığı fütursuz tavır, sansasyonel haber bulma ve kullanma çabası Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’yu kızdırdı.

Siirt’te yatılı bir okulda meydana gelen olay da aynı şekilde medya tarafından sorumsuzca sonuna kadar sömürüldü. Olayda adı geçen çocuklar da medyanın pençesinden kurtulamadı.

 

Sorumluluk alanı içerisinde cereyan eden olayla ilgili olarak Bakan Çubukçu, yazılı bir açıklama yaptı. Çubukçu, Siirt'in Pervari ilçesindeki bir yatılı ilköğretim okuluna ilişkin, bir yıl önce gerçekleşmiş, toplum olarak herkesin kanını donduran vahim bir hadisenin, bugün basın yayın organlarına yansıdığını hatırlattı.

Samanyoluhaber’de yer alan açıklamada olayın adli boyutunun Pervari Cumhuriyet Savcılığı nezdinde yürütüldüğünü anlatan Çubukçu; ''Ayrıca habere konu bu tür olaylar karşısında en küçük bir müsamaha ve taviz söz konusu değildir, olmayacaktır da. Ne toplum vicdanında ne bizim vicdanımızda en küçük bir şekilde koruma karşılığı olmayan bu ve buna benzer hadiselerle ilgili geçmişte olduğu gibi bugün de önlemlerimizi alacağız.

Bir kadın ve anne olarak derinden sarsıldığım bu olayda haberi okumuş olabilecek çocukları ve onların dünyasında bu olayın nasıl bir iz bıraktığını düşündüğümde üzüntüm bir kat daha artmaktadır. Tecavüz sonrası öldürülen küçük kız çocuğunun otopsi fotoğrafını gazetelerde görmek ise en az olayın kendisi kadar kanımı dondurmaktadır. Çocuk mağdurları ve zanlıları hakkında yapılacak olan haberlerde UNICEF Medya Çocuk İlkeleri ve Çocuk Koruma Kanunu ortadayken, her konuda uluslararası standartlardan söz eden medyanın, bu ülkede yaşayan diğer sağlıklı çocukları ve bu haberlerin onlar üzerinde yaratacağı travmayı düşünmeksizin haber yapması son derece üzücüdür. Küfürlü bir filme bile yaş sınırlaması getirilirken bu tarz haberlerde hiç çekinilmeden kullanılan ayrıntı ve detaylı aktarım ile yaşanan vahşet herkes tarafından tüm çıplaklığı ile okunur olmaktadır. Üstelik bu tarz detaylı anlatımların pedofili hastalarını tetikleyici etkisi de tüm dünyaca bilinmektedir.

5 yıldır kamuoyu tarafından bu tarz hadiselere tepkisi bilinen bir Bakan olarak, konuyla ilgili bir tespit yapmam kaçınılmaz ve zorunlu olmuştur.''

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C