Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ankara'nın Erbil sırrı
27 Eylül 2010 / 17:29
İçişleri Bakanı Beşir Atalay’dan sonra MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da önümüzdeki hafta Kuzey Irak’a gidecek olması “Yeni gelişmeler var ancak bir sır gibi saklanıyor” yorumlarına neden oldu.

Uğur ERGAN-HÜRRİYET

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, PKK ile ilgili ABD’deki temaslarından sonra önümüzdeki hafta Kuzey Irak’a gidecek. Fidan, Erbil’de Kuzey Irak’taki bölgesel yönetimin başkanı Barzani, yerel güvenlik temsilcileri ve ABD’li askeri yetkililerle bir araya gelecek. Temaslar sırasında, PKK’nın önce Kandil’den indirilmesi ve silahsızlandırılması konusunda görüş alışverişi yapılacak.

TERÖRÜ sona erdirme ve PKK’yı dağdan indirmede yeni bir süreç başladığının işaretini veren hükümet, rotayı ABD’den sonra Kuzey Irak’a çevirdi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın Erbil ziyaretinin ardından MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da önümüzdeki hafta Kuzey Irak’a gitmesi planlanıyor. Fidan’ın, Erbil’de Kuzey Irak’taki bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani’nin yanı sıra Kuzey Irak’ta yerel güvenlik birimlerinin temsilcileri ve ABD’li askeri yetkililerle görüşmesi bekleniyor.

Kandil’den indirme ve silahsızlanma

Fidan ayrıca, PKK’nın Kuzey Irak’aki faaliyetlerini sahada da yakın takibe alan, sınırdan sızmalarla ilgili istihbarat paylaşımında önemli rol oynayan Türkiye, ABD ve Irak arasında kurulmuş üçlü mekanizma komutanlığında temaslarda bulunacak. Fidan’ın Kürt yönetimi ve sahada görev yapan Amerikalı yetkililerle yapacağı temaslarda örgütün Kandil’den indirme yöntemleri ile silahsızlanmasına ilişkin konular ön plana çıkacak.

Atalay, İran ve Suriye’ye de gidecek

Fidan aynı konuyla ilgili geçen hafta Washington’da temaslarda bulurken, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Murat Özçelik de Erbil’de Barzani ile Atalay ve Fidan’ın ziyaretlerine ilişkin görüşmüştü. Bakan Atalay’ın PKK’nın silahsızlandırılıp dağdan inmesiyle ilgili İran ve Suriye’ye de giderek mevkidaşlarıyla görüşeceği bildirildi. Atalay, Güneydoğu’da sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle de bir araya gelecek.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 11 °C
Hakkari
-4 / 8 °C
İstanbul
7 / 11 °C
İzmir
7 / 15 °C