Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tıp profesörünün alkol reklamı!
27 Eylül 2010 / 16:53
Antalya’da düzenlenen, Alman Oktoberfest festivalinin taklidi olan bira festivaline tepkiler devam ediyor. Festival sırasında bir öğrencinin hayatını bira sebebiyle kaybetmesi de eleştirileri artırırken oklar Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’a yöneldi.

Bugün Zaman Gazetesi’nde bu tepkilerin bir kısmına yer verildi. Haberde CHP’li Belediye Başkanı alkol reklamı yapmakla itham edilirken kendisinin de bir tıp profesörü olduğu vurgulandı.

Gazetede yer alan tepkiler şöyleydi:

Bira festivaline belediyenin öncülük etmesi kabul edilemez

AK Parti Büyükşehir Meclis Üyesi Yaşar Tabur: Almanların geleneksel festivaline Büyükşehir Belediyesi'nin öncülük etmesi kabul edilemez bir durum. Belediyenin görevi bira festivaline sponsor olmak ya da sosyal bir meşruiyet kazandırmak değildir. Kişisel yaşam tarzınızı, makamınızı kullanarak 'en doğru yaşam benim gibi yaşamaktır' noktasında gösteremezsiniz.

Tıp profesörü olan birinin, gençleri alkole teşvik etmesi çok vahim

BBP İl Başkanı Rasim Küçük: Tıp profesörü unvanı bulunan bir kişinin bira festivali düzenleyerek gençleri alkollü içecek içmeye teşvik etmesine bir türlü anlam veremiyorum. Reklamını yaptığı bira firmasıyla ortak çalıştığına inanıyoruz. Akaydın'ın bira bardaklı resimlerinden sonra '18 yaşından küçüklere alkollü içecek ve sağlığa zararlı madde satılmaz' yazısı kaldırılsın.

Akaydın 'yayık ayranı' içsin

Toros Yörükleri Kültür ve Diyalog Derneği Genel Sekreteri Mücahit Gündoğdu: Toplum önünde bulunan kişilerin, görüntülerine dikkat etmesi gerekir. Aynı festival bir Avrupa ülkesinde olsaydı 18 yaşından küçüklere alkollü içecek reklamı yapmaktan Akaydın hakkında dava açılırdı. Akaydın illa da bir içeceğin tanıtımını yapacaksa Yörüklerin yayık ayranı ve yoğurdunu yapsın.

Organizasyon iptal edilmeli

Antalya Memurlar Derneği Genel Sekreteri Ercan Hocaoğlu: Faydasız, mesnetsiz ve hatta ciddi bir tahribat oluşturan bu organizasyonun iptal edilmesi için birkaç kişinin daha yaralanması veya öldürülmesi mi bekleniyor? Gençlerin, alkol ve bağımlılık yapan maddelerden korunması gerekiyor. Belediyeyi bu sosyal sorumluluk projesinden dolayı esefle kınıyorum.

Hasat bayramının bizimle ilgisi ne?

Antalya Mühendis ve Mimarlar Derneği Genel Sekreteri İlyas Ayaydın: Antalya halkıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan, Almanya'daki bira üreticilerinin hasat bayramı anlamında olan Oktoberfest'in, burada kutlanmasının hangi sosyal ihtiyaca cevap verdiğini anlamıyoruz. Yetkilileri, bu organizasyonu iptal etmeye davet ediyor ve organizasyonu büyük bir esefle kınıyoruz.

Yasal soruşturma başlatılmalı

Antalya İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Ertan Kara: Alkollü içki kullanımını teşvik edici ve özendirici kampanyalar düzenlenemez. Akaydın, devletin koyduğu yasaları açıkça ihlal ediyor. Adli makamlar gerekli soruşturmayı başlatmalı. Büyükşehir Belediye'sinin buna alet edilmesi çok üzücü.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 11 °C
Hakkari
-4 / 8 °C
İstanbul
7 / 11 °C
İzmir
7 / 15 °C