Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İlk Türk Bakan Başörtüsünü İstemiyor
26 Nisan 2010 / 21:50
Türkiye’de büyük bir gürültü ile Aygül Özkan’ın Almanya’da ilk Türk bakan oluşu kutlanırken, onun hafta sonu Focus dergisine yaptığı açıklama herkeste soğuk duş etkisi yaptı.

 

Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) içinde Aşağı Saksonya Eyaleti Sosyal İşler Bakanlığı’na getirilen Aygül Özkan, Focus dergisine yaptığı açıklamada hem Hıristiyan hem de İslami sembollerin okullarda olmaması gerektiğini söyledi.

 

Focus Dergisi'nde yer alan haberde Aygül Özkan’ın "Hıristiyan sembollerinin devlet okullarında yeri yok. Okullar, çocukların dini yönelişlerine kendi kendileri karar verebilecek nötr yerler olmalı. Başörtüsünün sınıflarında yeri olmadığı gibi" denildi.

 

Deutsche Welle’nin haberine göre Aygül Özkan’ın mensubu olduğu Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi CDU Entegrasyon sorumlusu Stefan Müler, Özkan’ın sözleri için "korkunç olduğu kadar absürt" ifadesini kullanırken, okullardan haçı atmayı savunan bir politikacıya, bir Hırıstiyan partisinde böyle bir görev verilmesinin doğru olup olmadığının iyice düşünülmesi gerektiğini savundu.

 

CDU’ya yakın bir gençlik organizasyonu olan Öğrenci Birliği’nin Başkanı Younes Ouaqasse, Bild gazetesine verdiği demecinde, Özkan’ın bakanlığa getirilmesi kararından vazgeçilmesini istedi.

 

Sosyal Demokrat Parti Genel Başkan Vekili Klaus Wowereit ise “Aygül Özkan’ın resmi yemin töreni öncesinde doğru partide olup olmadığını yeniden düşünmesini” önerirken “Sayın Özkan’ın talebi Sosyal Demokrat Parti içinde yıllardır geniş biçimde destek gören bir şey” ifadesini kullandı.

 

Başbakan Merkel’in de lideri olduğu, Hıristiyan bir partinin mensubu olarak Hıristiyan sembollere karşı çıkması, sözleri ile duruşu arasında çelişki doğuran Aygül Özkan’ın başörtüsü konusundaki tavrı da çok rahatsız edici bulundu.

 

Aygül Özkan yarın yapacağı yemin ile Aşağı Saksonya Sosyal İşler Bakanı olarak göreve başlayacak.

Bu yazıya toplam (2) yorum eklenmiştir.
Mehmet
27 Nisan 2010 Salı 13:26
Özkan'ın Özrü haç için
Aygül Özkan bugün Hıristiyan sembolleri ile ilgili olarak CDU'dan özür diledi, CDU da affetti, başörtüsü konusunda böyle bir özür duyulmadı.
medem
27 Nisan 2010 Salı 11:42
Özkan özür diledi
Kendisinin üçlü teslis sembolü konusunda Aşağı Saksyonya'nın duyarlılığını tam algılayamadığını, tartmadan dile getirdiği için özür diledi. Diğer taraftan Aşağı Saksonya başbakanı Wulff bu konun artk kapandığını , Özkan'ın arkasında olduğunu belirtti.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C