Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Allah'tan Korkun!..
26 Eylül 2010 / 23:00
MARDİN'DEKİ Kasımiye medresesi son yıllarda üzücü faaliyetlere sahne oluyor. Bu harika mimarlık ve sanat eseri 15'inci yüzyılda inşa edilmiştir.

M. Şevket EYGİ-MİLLİ GAZETE

Muhtemelen Artukoğulları devrinin sonlarında yapımına başlanmış, Akkoyunlu hükümdarı Cihangir beyin oğlu Kasım bey tarafından tamamlanmıştır. Yaptıranlardan Allah razı olsun.

Kasımiye medresesinde son yıllarda olup bitenler, bu harika binayı yaptıran hayırsever ecdadımızın, oradan gelip geçmiş ulema, fukaha ve talebe-i ulumun ruhlarını mustarip etmektedir.

Yedi sekiz yıl önce orada, o Tevhidî din ve ilim merkezinde gülünç ve grotesk bir Dinlerarası Diyalog tiyatrosu yapıldı; çeşitli kiliselere mensup kara cüppeli, kalensüveli papazlar, Diyanet'in resmî temsilcisi bir müftü geldiler, çanlar çalındı, ezanlar okundu, papazlar ve müftü medresenin avlusundaki havuzun üzerine kurulmuş derme çatma salaş köprüden merasimle çan ve ezan sesleri içinde geçtiler. Gûya bu köprü Sırat köprüsüymüş, diyalogçular da buradan geçip cümbür cemaat Cennete girmişlermiş.Ne korkunç, ne gülünç bir tiyatro!..

Son olarak şimdi o medresede bir moda defilesi krizi çıktı. Bula bula, kala kala bir İslam medresesini mi buldular bu iş için? Medresenin içinde bir de cami var... Bu işleri tertipleyenler Allah'tan korkmuyorlar mı?

Yakın tarihimizde İslam medreseleri kapatıldı, İslam'ın ilim ve irfan ocakları söndürüldü, nice cami, medrese, tekke, imaret, taş mektep binası satıldı, yıkıldı, harap edildi, kimisi kiraya verildi. Kalanlar da İslam ilimlerine hizmet vermiyor. İstanbul'da bazı tarihî medrese binaları şu anda halıcı dükkanı, kahve ve çay evi olarak kullanılıyor.

İçinde cami olan, uzun asırlar boyunca ilim ve irfan merkezi olarak hizmet görmüş olan bir medrese binasında moda defilesi yapılamaz. Böyle bir şey din hürriyetine, Müslüman halkın temel haklarına aykırıdır. Mukaddes mekanları günahlı işlere mekan eyleyenler Allah'ın gazabından korksunlar.

Diyanet, Kasımiye medresesinde çan çaldırarak, Teslis propagandası yaptırarak büyük bir skandala imza atmıştır.

Bu satırları yazarken çok üzüntülüyüm. Öfke bile duyamıyorum...Sadece derin bir üzüntü, kalp kırıklığı, inkisar içindeyim.

Partilerini dinlerinin üzerinde tutan Müslümanlara çok kırgınım.

Bu işler karşılıksız ve cezasız kalmaz. Hak sillesinin ne zaman, nereden ve nasıl geleceği belli olmaz. Hak azze ve celle hazretleri imhal eder (mühlet verir) ama ihmal etmez.

"Hak sillesinin sadâsı yoktur.

Bir vurdu mu hiç devası yoktur."


* (İkinci yazı)

Sokaklarda İçmek Sanat ve Kültür Değildir

İSTANBUL'u kültür ve sanat adına meyhaneye çevirmeye hakkınız yoktur. Ailelerin yaşadığı sokaklara ellerinizde kadehlerle çıkıp, gelip geçen kadın ve kızları rahatsız edecek şekilde açıkta içki içemezsiniz. Her şeyin bir adabı, erkanı ve raconu vardır. Sizin için içki içmek uygarlık olabilir ama halkın büyük bir kısmı bunu kabul etmemektedir. Türkiye şarap sokakları açmakla, şaraphanelerle, sokaklarda içki içmekle daha kültürlü, daha medenî, daha ileri olmaz. Sadece alkolik olur.

Sokaklarda gelip geçeni, kadın kızları rahatsız edecek şekilde içki içmekle sanatın, kültürün, medeniyetin zerrece alakası yoktur.

İçki içerek medenî olunmaz, ancak sarhoş olunur.

İçki halkı zehirlemektedir. Hastaneler içki sebebiyle sağlıklarını kaybetmiş insanlarla doludur.

İslam peygamberi "İçki bütün kötülüklerin anasıdır" buyurmuştur.

İçki içmeyi kural, içki içmemeyi istisna ve tutuculuk olarak algılayanlar dengesiz ve sağlıksız düşünen bed-mest kimselerdir.

İçki içmek laikliğin vaz geçilmez şartlarından değildir.

Nice cinayetler, adam öldürmeler, trafik kazaları içkinin tesiriyle yapılmaktadır.

Başta sağlık problemleri olmak üzere içki yüzünden bu devlet, bu memleket, bu halk milyar dolar zararlara uğramaktadır.

İçkiyi teşvik etmek, içkiyi uygarlığın bir şartı gibi göstermek, içkiyle sanat ve kültürü özdeşleştirmek bir insan hakları ihlalidir, bir çılgınlık ve mecnunluktur.

İçkiyi yayarak, içkiyi savunarak, içki üretim ve tüketimini arttırarak İslam'ı durduracaklarını zannedenler akıl sarhoşudur.

Sayınlar!.. Müslüman mahallesinde sokaklara taşarak, kahkahalar atarak, gelip geçeni rahatsız ederek, ailelerin huzurunu bozarak, bu yapılanları sanat ve kültür gibi göstererek içki içmek akıllı, mantıklı, vicdanlı, bilge vatandaşların yapacağı şey değildir.

Vatandaşları kışkırtmayınız. Zıkkımlanacaksanız kapalı mekanlarda içiniz.

Sokaklar sizin babanızın çiftliği değildir.

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
yener
26 Eylül 2010 Pazar 23:59
ayni zihniyet devam ediyor.
bir zamanlar camiler medreseler ahirmis samanlikmis .ne degisti ki simdide moda evleri baska dinlerin ibadet yerleri oldu .ben gidenle gelen arasinda fark goremiyorum.yaniliyorsam beni ikaz edin lutfen.selam ve dua.ile.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 12 °C
Hakkari
-2 / 8 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
9 / 17 °C