Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İpekçi'den özlü sözler!
26 Eylül 2010 / 08:59
Her fırsatta Akp’li ve muhafazakar olduğunu söyleyen modacı Cemil İpekçi, yapacağı moda defilesi için Mardin’de bir medreseyi seçince çıkan tartışmalar üzerine Kur’an’la ilgili düşüncelerini belirtti.

Ak Parti döneminde yaşanan gelişmelerin Türkiye’nin muhafazakar yapısının kırıldığı ve tamamen Batılı anlayışlara kapı açıldığı pek çok kesim tarafından dile getirilirken bunun son örneği de İpekçi oldu.

 

Doğan Haber Ajansı’nın haberinde İpekçi Türkiye’nin demokratik bir ülke olduğunu üstüne basarak söyledi. İpekçi ‘Biz Cumhuriyet’e geçmekle kabuğumuzu kıramadık. Son 15 yıldan beri Türkiye’deki kabuk kırılıyor” dedi.

 

İpekçi şunları söyledi: "Burası demokratik bir ülke, gayet tabiki herkes fikirlerini, düşüncelerini açıklayacaktır. Bunun kavgaya dönüşmemesi çok güzel. İnançlarımızı tartışacağız, kültürümüzü tartışacağız, geçmişimizi tartışacağız. Türkiye artık bir yeniliğe gidiyor, kabuğu kırılıyor. Biz Cumhuriyet'e geçmekle kabuğumuzu kıramadık. Son 15 yıldan beri Türkiye'deki kabuk kırılıyor. Biz de artık dünyayla birleşiyoruz, globalleşiyoruz, hakiki laiklik nedir? Kavga ve tartışmalar yapsak da yeni yeni anlamaya başlıyoruz. Burada çok önemli olan bir şey var, herkese sesleniyorum, kavgalarımız bizi yıldırmalıdır. Eğer ülkemizi, bu toprakları seviyorsak, bu topraklarda dinimiz, dilimiz, kültürümüz ne olursa olsun. Binlerce yıldır beraber yaşıyorsak, o zaman tek bir şey var. Gideceğimiz başka toprak yok. O zaman ne yapacağız, birbirimize anlayış göstereceğiz. Birbirimizi kabul edeceğiz, çünkü anlayış göstermek bile bir zaafiyettir. Yani ben size hoş görüyle baktığım zaman size kabul etmiyorum ama hoş görüyorum demektir. Hoşgörü de güzel kelime değil, birbirimizi kabul etmek mecburiyetindeyiz. Dinimize göre, Kuran-ı Kerim'e göre zaten başkasını yargıladığımız zaman onun hesabını Allah'a vereceğiz. Onun içinde Kuran'ımıza ve müminliğimize yakışır bir şekilde hareket edeceğiz. Ben bazen bakıyorum sanki Kuran-ı Kerim sadece bazılarına gelmiş gibi görülüyor. Bazı insanlar sadece sahip çıkıyorlar. Halbuki Kuran'ı Kerim herkese ve herkesin gönlünde. Herkes ibadeti, herkes yardımlarını göstermek mecburiyetinde değil"

 

Birbirimizi kabul etmek derken müslümanların önlerine geleni kabul etmek zorunda kaldığı bugüne kadar yapılanlardan belli iken Medrese’de defile olayında da müslümanlar tepkilerini dile getirmesine rağmen durumu kabullenen de yine müslümanlar oldu. Müslümanların taleplerinin ne zaman kabul göreceği ise merak ediliyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C