Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İmamlar papazları örnek alacak
24 Eylül 2010 / 19:57
Diyanet İşleri Başkanlığı ‘Din Hizmetlerini Geliştirme Projesi’ kapsamında imamların çalışma tarzlarını değiştirdi. Beş ilde uygulanan projeye göre camii imamları Hıristiyan din adamları gibi çalışarak, toplumun sorunlarını çözecek.

RADİKAL

Ailenizin imamı
Kamuoyunda ‘aile imamlığı’ olarak adlandırılan projeyle Diyanet sosyal açılım yapmayı amaçlıyor. İmamlar görevli bulundukları köy veya mahallelerde halkın arasına karışarak, onların sorunlarını çözme noktasında yardımcı olacak. Bu çerçevede imamlar küsleri barıştırmak, ihtiyacı olanların ilgili kuruluşlara yönlendirmek, kız çocuklarının okula gitmesini teşvik gibi bir dizi görevler üstlenecek.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Er, projeyi şöyle anlattı:
“Türkiye’de din hizmetlerini geliştirmek istiyoruz. İmamların artık sosyal sorumlulukları da olacak. Camiye sıkışıp kalmayacaklar. Kız çocuklarının eğitime teşvik edilmesinden küslerin barıştırılamasına, halkı kaynaştırmaktan çeşitli sorunlarına çözüm bulmaya kadar bir dizi görev yapacak. İslam ülkelerinde benzeri uygulamar yok ama proje başarılı olursa örnek olabiliriz. Projeyi hazırlarken yurt dışına gidip gelen vatandaşlarımızın tavsiyesi üzerine kiliselerin çalışma yöntemlerini inceledik ve
din hizmetlerinin o çerçevede ele alınması noktasında  proje hazırladık.”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C