Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yine bir Batı 'ikiyüzlülüğü'
24 Eylül 2010 / 13:10
Oğlunu ve kocasını öldürmekten suçlu bulunan Teresa Lewis isimli 41 yaşındaki kadın Amerika’da idam edildi.

Avukatları tarafından özürlü olduğu, zeka seviyesinin düşük olduğu savunulan Teresa Lewis’in buna rağmen Amerika tarafından idam edilirken, benzer şekilde cinayet işlemekle suçlanan İran’lı Sakine Aştiyani için 'idam edilmesin' kampanyaları düzenlenmesi tipik bir Batı ikiyüzlülüğü olarak görülüyor. Maksadın üzüm yemek olmadığı, Aştiyani üzerinden İslam'ı karalama kampanyası yürütülmesi de bunu gösteriyor.

 

Konuyla ilgili dün Erdal Şafak’ın Sabah Gazetesi'ndeki yazısı da oldukça ilgi çekici idi.

 

Şafak İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın New York'ta Müslüman cemaatin temsilcilerine hitaben yaptığı konuşmayla ilgili haberi okuyunca utandım. Batılı meslektaşlarım adına.” diye yazdı.

 

Ahmedinecad’ın Batı’nın ikiyüzlülüğüne vurgu yapan sözlerini hatırlatan Şafak:Ahmedinecad diyor ki: Ey dünya basını; haftalardır İran'daki idam mahkûmu Sakine Aştiyani için kampanya yürütüyorsunuz. Peki neden Teresa Lewis için aynı duyarlılığı göstermiyorsunuz? Neden Teresa için suspussunuz?" dedi.

 

Teresa ile Sakine’nin suçlarının birebir aynı olduğunu ifade eden Şafak teker teker Batı medyası tarafından bu konuda söylenen yalanları ve kasıtlı yanlışları sayıyor:

 

“Batı medyası açtığı kampanyada Sakine'nin sanki zina yaptığı için ölüm cezasına çarptırıldığı izlenimi uyandırmaya özel bir önem verdi. Yalan.”

 

“Batı medyası ısrarla Sakine'nin idam cezasının taşlanarak infaz edileceğini öne sürüyor. Yanlış. Hatta yalan”

 

“Batı medyası Sakine'nin infazının neredeyse ‘An meselesi’ olduğunu yazıp duruyor. Kasıtlı yanlış.”

 

Erdal Şafak Ahmedinecad’ın sözlerinde haklı olduğunu belirterek konuyu Hıristiyan ahlakına bağlıyor: "Burada (ABD'de) bir kadın idam edilecek ve kimse protesto etmiyor" diyen Ahmedinecad haklı. Çünkü Batı medyası ikiyüzlü. İran'ı ve İslam'ı aşağılamak için Sakine olayını -hem de çarpıtarak- tepe tepe kullanıyor ama Teresa'yı görmezden geliyor. Hıristiyan ahlakı bu mu?”

 

Aslında Batı’nın iki yüzlülüğünün Hıristiyan ahlakındaki zafiyetten öte Batılı değerler bağlamında ele alınması ve bu değerlerin sadece Batılılar açısından bir anlam ifade ettiğinin ortaya konulması önem taşıyor. Lewis olayında Batı açıkça kendi ürettiği değerleri kendi istediği ölçüler içinde kabul edeceğini, kendisi beğenmediğinde bu değerleri de rahatlıkla çiğnediğini, ama kendisi dışında herkesi bu değerlere uymaya zorlamaktan da hiç sıkıntı duymadığını göstermiştir.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 12 °C
Hakkari
-2 / 8 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
9 / 17 °C