Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıbrıs laboratuvarı!
24 Eylül 2010 / 12:51
Eski MGK Genel Sekreteri Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu'nun 'halkın mukavemetini artırmak için Kıbrıs'ta cami yaktıklarını' açıklaması gözleri KKTC'ye çevirdi.

ZAMAN

Eski KKTC Başbakanı ve Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, açıklamaları,"Maalesef anlatılanlar Kıbrıs'ın gerçeğidir." şeklinde değerlendirdi. Soyer, o dönemki provokasyonların Kıbrıs halkını kamplaştırmak amacını taşıdığını belirtti. Bu tip provokatif faaliyetlerin yabancı güçlerin işine yaradığına vurgu yaptı. Bu hareketlerin Kıbrıs Rum faşist güçlerinin harekat alanını genişlettiğini belirtti. Soyer, "Türkiye'deki Balyoz operasyonuyla aynı döneme gelen bu açıklamalar zamanında burada yapılıp amacına ulaşan manipülatif çalışmaların bir benzeri olduğu görülüyor. Kıbrıs bu konuda laboratuvar olarak kullanıldı." dedi.

Yapılan çalışmaların milli davaya zarar vermekten başka bir faydası olmadığını da belirten Soyer, Kıbrıs'ta saklanan bilgilerin artık günışığına çıkması gerektiğini belirtti. Şöyle konuştu: "Biz Kıbrıs Türk halkı olarak Kıbrıs'taki yapılan anti demokratik uygulamaların aydınlatılması için Türkiye'den destek istiyoruz. Bu çerçevede Kıbrıs aydınlatıldıkça Türkiye'deki demokrasi de hızla ilerleyecektir. Yapılan ve yapılması planlanan bu hareketler darbeci zihniyetin izlerini taşımaktadır."

Özel Kuvvetler Komutanlığı tarafından KKTC'de teşkilatlandırılan Türk Mukavemet Teşkilatı'nın (TMT) emekli komutanlarından Hasan Keskin ise Yirmibeşoğlu'nun açıklamalarını "Paşam öyle diyorsa öyledir herhalde." diyerek yorumladı.

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da şubat ayında Cihan'a yaptığı açıklamada, "Derin yapılanmalar burada da kaos çıkarmak için birtakım faaliyetlerde bulundular. Ada'da Türklerle Rumların arasındaki gerginliği tırmandırmak için camiler bombalandı. Buradaki derin devlet yaptı; Rumların üzerine attı; Rum derin devleti kilise bombaladı Türklerin üzerine attı ve buradaki savaşlar böyle çıktı." ifadelerini kullanmıştı. LEFKOŞE CİHAN

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C