Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Türk ve Kürt’ün olmadığı yere’ göç
24 Eylül 2010 / 12:31
9 kişiyi mayınlı saldırıya kurban veren Geçitli Köyü sakinleri, Türkiye’de “Türk ve Kürt’ün olmadığı bir yere göç etme” kararı aldı.

STAR

Sivilleri taşıyan minibüse yapılan mayınlı saldırıda 9 kişinin öldüğü Geçitli Köyü’nde Suriye, Irak ve Türkiye’de ‘Türk’ün ve Kürt’ün olmadığı’ bir yere göç etme kararı alındı. Can güvenliklerinin olmadığını söyleyen ve eşyalarını kamyonlara yükleyen köylüler, köyün ileri gelenleri tarafından ‘olayın aydınlanması için bir hafta bekleme’ şartıyla ikna edilebildi.

‘KÖYDE DOLAŞAN YABANCILAR’ SÖYLENTİSİ

Köylülerden Ayhan Tunç, göçün köydeki 400 hanenin ortak kararı olduğunu belirterek, köyde dolaşan bazı yabancılar olduğuna yönelik bilgilerin yayıldığını söyledi. Tunç, “Saldırı endişesi var. Güvenliğimiz yoksa gideriz” dedi.

GELİŞME OLMAZSA BİR HAFTA SONRA GİDECEKLER

Geçitli Köyü muhtarı Sabri Tunç da köyü terketmek isteyen köylüleri gitmemeleri için ikna etmeye çalıştıklarını belirterek, “BDP’liler ve köyün önde gelenleri gitmek isteyen köylülerle konuştu. En azından bir hafta daha beklemelerini, gelişmeler olabileceğini söyledik. Bir hafta içinde herhangi bir gelişme olmazsa gitmekte kararlılar. Köyde evlerin büyük çoğunluğu boşaltıldı. Kamyonlara bindi insanlar. Suriye ve Kuzey Irak’a gitmek istiyorlar. ‘Ne Kürtler’in ne de Türkler’in olduğu bir yere gidelim’ diyorlar. Köylülerin gitmesi, kimsenin kalmaması halinde benim de burada kalmamın bir anlamı yok. Ben de o insanlardan biriyim. Kimse kalmadıktan sonra ben de giderim” dedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 12 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
13 / 18 °C